Notowania

region
20.02.2013 09:17

Bieńkowska deklaruje więcej pieniędzy dla regionów

Regiony otrzymują obecnie 19,8 mld. Ta liczba na pewno się zmieni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zbyszek Kaczmarek/East News)

Wszystkie regiony będą miały w latach 2014-2020 więcej pieniędzy z UE niż obecnie - zadeklarowała w Białowieży, w woj. podlaskim minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Z pierwszych propozycji wynika, że będzie to łącznie ponad 22,8 mld euro. Na razie otrzymują 19,8 mld.

To jeszcze nie wszystkie środki, bo dojdą do nich dodatkowe pieniądze do podziału: 1,5 mld euro na tak zwane obszary strategicznej interwencji, czyli np. obszary wiejskie z niskim poziomem usług publicznych, obszary miejskie wymagające rewitalizacji, obszary przygraniczne. Nie jest także uwzględniona krajowa rezerwa wykonania, czyli około 4,5 mld euro, które będą dodatkowo dzielone po 2018 roku.

Minister, która wczoraj wieczorem była na Konwencie Marszałków Województw, odbywającym się w Białowieży, oceniła w rozmowie z dziennikarzami, że województwa będą miały _ sporo _ środków, choć może nie jest to kwota taka, jaką by chciały. Jednak jej zdaniem będą w stanie taką sumę _ dobrze zagospodarować _.

Bieńkowska podkreśliła, że w Białowieży przedstawione zostały pierwsze propozycje i można się było spodziewać różnicy zdań wśród marszałków regionów na ten temat. _ - Nie znaleźliśmy w ministerstwie takiego sposobu podziału tych pieniędzy pomiędzy województwa, żeby wszyscy poczuli się jak w raju (...) W tej chwili mogę zadeklarować, że wszystkie województwa będą miały więcej pieniędzy i to sporo więcej niż w obecnym budżecie _ - mówiła Bieńkowska.

Minister zaznaczyła, że do programów regionalnych dojdą m.in. pieniądze przeznaczone na tak zwane obszary specjalnej interwencji. To 1,5 mld euro do podziału pomiędzy regiony. Powiedziała, że takim obszarem wymagającym dodatkowego wsparcia są np. gminy okolic Puszczy Białowieskiej. Bieńkowska zadeklarowała, że właśnie dla tej części Podlaskiego będzie dodana do programu regionalnego dodatkowa kwota, choć za wcześnie mówić konkretnie, ile to będzie pieniędzy. Podkreślała, że regiony powinny pokazać ministerstwu w najbliższym czasie lub w trakcie planowanych wizyt z premierem, właśnie takie specyficzne obszary - da to pole do dyskusji o podziale dodatkowych pieniędzy.

Bieńkowska powiedziała, że resort liczy na _ dogadanie się _ z województwami. _ - Polska jest krajem różnych województw, bardzo różnorodnych. Każdy algorytm, który się przyjmuje - czy algorytm związany z bezrobociem, czy liczbą osób, które zamieszkują obszary miejskie, czy przeciwnie - wiejskie - każdy kogoś dotyka in minus. Ale myślę, że tutaj się dogadamy _ - mówiła Bieńkowska.

Minister powtórzyła, że dla pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego będzie kontynuowany po 2013 r. dodatkowy, centralnie zarządzany program Rozwój Polski Wschodniej. Kwota na ten program będzie porównywalna z obecną lub nieco wyższa i będzie oscylować w granicach 2,5 mld euro. Pieniądze z tego programu będą m.in. przeznaczone na miasta i transport, w tym budowy obwodnic.

Elżbieta Bieńkowska poinformowała również, że MRR chce, by zasadnicze zręby programów operacyjnych były gotowe do maja, a potem będą trwały dalsze prace, aby rząd mógł przyjąć te programy w grudniu i przekazać Komisji Europejskiej.

Pieniądze w nowej perspektywie finansowej UE mają być dzielone pomiędzy regiony według tak zwanego algorytmu berlińskiego, szeregu wytycznych, w których są między innymi: liczba mieszkańców danego regionu, bezrobocie, różnica pomiędzy PKB i siłą nabywczą (popyt) w regionie, liczoną per capita względem średniej unijnej. Ten podział nie dotyczy jedynie Mazowsza, bo przekroczyło próg 75 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca i dostanie w ramach sztywnego podziału 60 proc. dotychczasowej alokacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Bieńkowska: Unijne negocjacje opóźniają wydawanie pieniędzy _ - Duże cięcia w wieloletnim budżecie UE nie są w interesie nie tylko Polski, ale i całej Unii _ - mówi minister.
Odblokują miliardy dla Polski? Na razie... Komisja Europejska analizuje dokumenty dotyczące ustawianiu przetargów na budowę dróg.
Mieszkańcy zdecydują, na co pójdą pieniądze Według władz samorządowych, Podlaskie jest pierwszym województwem w kraju, które zdecydowało się na taki projekt.
Tagi: region, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz