Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Seniorzy mają do spłaty po 10 tys. zł. Co dziesiąta złotówka z emerytury idzie na raty

10
Podziel się

Średnie zadłużenie osoby w wieku powyżej 65 lat wynosi 9,9 tys. zł - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Według szacunków Money.pl, co dziesiątą złotówkę z emerytury muszą przeznaczać na spłatę zobowiązań.

Przeciętny emeryt zadłużony jest na 9,9 tys. zł - podliczył BIK. Najbardziej zadłużeni są w kredytach konsumpcyjnych
Przeciętny emeryt zadłużony jest na 9,9 tys. zł - podliczył BIK. Najbardziej zadłużeni są w kredytach konsumpcyjnych
bDXTneQB

Średnie zadłużenie osoby w wieku powyżej 65 lat wynosi 9,9 tys. zł - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Według szacunków Money.pl co dziesiątą złotówkę z emerytury seniorzy muszą przeznaczać na spłatę zobowiązań.

Grupa wiekowa 65+ w Polsce to obecnie 6,4 mln osób i ma stopniowo rosnąć. Nie przesadzają przy tym z zadłużaniem się. Z tej grupy 2,79 mln osób jest zadłużonych na łącznie 27,7 mld zł. Stanowi to odpowiednio 18,3 proc. kredytobiorców i 4,5 proc. łącznej kwoty zadłużenia.

Jak wynika z danych BIK, seniorzy biorą głównie najdroższe kredyty konsumpcyjne - wzięli je na łączną kwotę 18,9 mld zł. W dalszej kolejności brali: kredyty mieszkaniowe, kredyty z kart kredytowych oraz limitów debetowych.

bDXTneQD

Średnie zadłużenie w tej grupie wiekowej, czyli łącznie z kredytów konsumpcyjnych, kart kredytowych, limitów debetowych, pożyczek oraz kredytów mieszkaniowych to 9,94 tys. zł na osobę - podał BIK.

Co dziesiąta złotówka z emerytury na spłatę pożyczek

Jeśli założyć, że oprocentowanie, które płacą jest zbliżone do średniej rynkowej, to odsetki roczne wynoszą średnio 6,8 proc. Przeciętny emeryt spłaca więc około 56 zł odsetek miesięcznie.

bDXTneQJ

Większość kredytów jest konsumpcyjnych, czyli można założyć, że ich spłata rozłożona jest na 5 lat, to kapitał do spłaty wynosi średnio około 160 zł miesięcznie. Łącznie przeznaczają więc szacunkowo 220 zł miesięcznie na spłatę.

Zobacz także: Zobacz również: Jak wygląda życie seniora w Polsce?

Średnia emerytura wynosi 2049 zł na rękę, więc łatwo zauważyć, że na spłatę zobowiązań idzie więcej niż co dziesiąta złotówka.

bDXTneQK

Dysproporcja w dochodach seniorek i seniorów jest przy tym znacząca - średnia dla mężczyzn była na poziomie 2 525,67 zł, a dla kobiet wynosiła 1 722,09 zł. A to te drugie zadłużają się częściej. Jak podaje BIK wśród najstarszych kredytobiorców 57,5 proc. to kobiety. Wynika to jednak w dużej mierze z wyższej proporcji kobiet wśród starszych osób - "stanowią 60,7 proc. populacji seniorów" - podaje BIK.

BIK portretuje współczesnych seniorów jako aktywnych uczestników życia finansowego. Nie bez znaczenia jest stabilność ich dochodów oraz samodzielność mieszkaniowa, wynikająca z posiadania najczęściej własnościowej nieruchomości. Może to plasować seniorów w lepszej sytuacji niż w przypadku osób na dorobku rodzinnym czy zawodowym.

- Deklaracja, w której jedną z przewodnich wartości dla osób starszych jest rodzina, to z pewnością jeden z powodów, dzięki którym młodsze pokolenia wciąż mogą liczyć na babcie i dziadków - powiedział prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK. - Potrzeba dzielenia się i wsparcia materialnego swojej rodziny, bliskich może wpływać na zapotrzebowanie "na gotówkę", co widać w danych BIK.

bDXTneRe
emerytury
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
biedna
2 lata temu
Ja mam 1200zł emerytury, ledwo wiąże koniec z końcem.Nie stać mnie, na zapożyczanie się.
jadwiga
3 lata temu
jagoda5x.ebrokerpartner.pl/
burak
3 lata temu
Biorą ale....kredyty dla wnuczków taka prawda na 1000%..Potem rodzina zrzeknie sie spadku i pokryje Państwo .....przeważnie są goli bo przepisali majątki dla dzieci
bDXTneRf
Stan
3 lata temu
Dzięki komu ludzie czy emeryci się pozadluzali, dzięki takim w białych koszulkach co kradną od dziesiątków lat i ludziom dają na jalmuzne , renty i emerytury nie starcza na wegetacje nie mówiąc o lekarstwach, a banki następne instytucje Mafijno bandziorskie gdzie obywateli namawiają, a wręcz wydzwaniaja żeby wziąść na pozyczke, w Niemczech żaden bank nie ma prawa reklamy w telewizji, czy wydzwaniac , nawet na ulicach wręczac reklamy, to banki powinny ponieść koszty wiedząc że nie wszystkich stać na pożyczkę i późnej spłacać
Erni
3 lata temu
Tak się kończy chodzenie na prezentacje garów filipiaka