Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Bilety na Euro 2012: zyski zgarną PZPN i UEFA

0
Podziel się

Wpływy z wejściówek na polskie stadiony przekroczą 200 milionów złotych.

Bilety na Euro 2012: zyski zgarną PZPN i UEFA
(PAP/EPA)
bErSzHKd

Miasta, w których będą rozgrywane mecze Euro 2012, nie zarobią na sprzedaży biletów ani złotówki. Całość przychodów z tego tytułu podzielą między siebie UEFA i krajowe związki piłkarskie, w tym PZPN. Bilety będą kosztować od 30 do 600 euro w zależności od meczu i miejsca na trybunach. Wpływy z ich sprzedaży najprawdopodobniej przekroczą 100 mln euro. Przynajmniej część tych pieniędzy zapłacą kibice, którzy przyjadą do Polski.

Na wszystkie 31 meczów Euro 2012 przewidziano 1,4 miliona biletów, z czego 25 procent UEFA rozdysponuje pomiędzy swoich gości specjalnych, sponsorów, partnerów i działaczy piłkarskich. Nie oznacza to jednak wcale, że pozostałe 75 procent, czyli około 1,05 miliona wejściówek trafi do zwykłych kibiców. Z tej puli po 16 procent dostaną federacje, których drużyny będą uczestniczyć w danych meczach.

Dochody UEFA związane z Euro 2008 w Szwajcarii i Austrii wyniosły około 1,3 mld euro. Tylko 7-8 proc. z tej kwoty przypadło na sprzedaż wejściówek na stadiony. Jak szacują organizatorzy wpływy z biletów polsko-ukraińskich mistrzostw powinny sięgnąć podobnego poziomu.

bErSzHKf

Wprawdzie ceny biletów będą niższe niż przed trzema laty, jednak będzie ich znacznie więcej. Mecze rozgrywane będą na stadionach, które pomieszczą więcej kibiców. Możemy się więc spodziewać, że wpływy ze sprzedaży wejściówek na Euro 2012 sięgną 100 mln euro, czyli około 400 mln złotych. Przynajmniej część tej kwoty wydadzą kibice, którzy zasiądą na trybunach polskich stadionów.

_ – Część z tych biletów zostanie rozprowadzona pomiędzy działaczy, partnerów i gości specjalnych, zaś część trafi do sprzedaży ogólnej _. _ PZPN nie zdecydował jeszcze o terminie i sposobie sprzedaży tych biletów oraz ich ostatecznej liczbie _ – mówi Ewa Prokopiak ze spółki Euro 2012. Nieoficjalnie wiadomo, że także te bilety będą dostępne w sprzedaży internetowej. Pochodzące z niej pieniądze w całości pozostaną w kasie PZPN.

Źródło: Euro 2012 Sp. z o.o.

bErSzHKl

Po odjęciu biletów do dyspozycji UEFA, PZPN i innych związków krajowych, dla kibiców pozostanie 43 procent biletów, czyli około 600 tysięcy. Zostaną one rozlosowane w sprzedaży ogólnej w połowie kwietnia 2011 roku. Dochód z ich sprzedaży w całości pozostanie w kasie UEFA. Miasta gospodarze nie zarobią na Euro ani złotówki.

Ich zyski to pieniądze, które kibice pozostawią poza stadionami, płacąc za noclegi, wyżywienie i inne usługi. Money.pl wyliczył, że najwięcej zarobi z tego tytułu Warszawa, zaś najmniej Poznań i Wrocław.

źródło: Obliczenia własne na podstawie danych PL.2012

bErSzHKm

Wynika to z różnej liczby meczów, które zostaną rozegrane w tych miastach i różnej pojemności stadionów, a więc i liczbie kibiców, którzy do nich przyjadą. W Warszawie na największym polskim stadionie zostanie rozegranych 5 spotkań, w Gdańsku 4, a w Poznaniu i Wrocławiu zaledwie po 3.

Chcesz bilet? Zarejestruj się do końca marca

Losowanie biletów zamówionych w serwisie UEFA odbędzie się w połowie kwietnia. Aby w nim uczestniczyć, musimy najpierw zarejestrować i złożyć zamówienie na odpowiedni rodzaj biletów. Rejestrować się możemy już teraz, zaś składanie zamówień będzie możliwe między 1 a 31 marca. Nie obowiązuje przy tym zasada im szybciej, tym lepiej. Termin rejestracji i złożenia zamówienia nie ma wpływu na nasze szanse w losowaniu.

Istotne może być za to miasto, w którym mieszkamy. Dla mieszkańców miast-gospodarzy: Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia, zarezerwowano pulę 2 tys. wejściówek na każdy mecz. Będą one losowane w pierwszej kolejności między osobami, które podadzą [ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t132146.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/walka;o;grunt;pod;stadionem;na;euro;trwa,2,0,773890.html) Walka o grunt pod stadionem na Euro trwa
kod zamieszkania odpowiedni dla Gdańska, Poznania, Warszawy lub Wrocławia. Jeśli nie zdobędziemy biletu na tym etapie, zostaniemy przesunięci do losowania z puli ogólnej.

bErSzHKn

Nie będzie ona duża. Przykładowo w Gdańsku na każdy mecz przewidziano 40 tys. biletów, z czego 10 tysięcy pozostanie do dyspozycji UEFA, po około 6,5 tys. trafi do dyspozycji federacji, których dotyczyć będzie dany mecz, a tylko około 17 tys. znajdzie się w puli do losowania, z czego zaledwie 15 tys. będzie dostępnych dla osób spoza Gdańska.

Bilety są oferowane w trzech kategoriach cenowych. Możemy je zamawiać na kilka sposobów. Po pierwsze jako wejściówki na pojedyncze mecze. Na każdy spotkanie możemy zamówić maksymalnie 4 bilety. Alternatywnie możemy też wybrać ofertę pakietów wejściówek: na wszystkie mecze naszej drużyny, wszystkie mecze grupowe w danym mieście lub wszystkie mecze pucharowe w danym mieście. W każdym z tych przypadków także możemy złożyć zamówienie na pakiety dla maksymalnie 4 osób.

Ceny biletów na mecze Euro 2012
Rodzaj meczu Kategoria 1 Kategoria 2 Kategoria 3
Mecz otwarcia 250 euro 140 euro 45 euro
Mecze grupowe 120 euro 70 euro 30 euro
Ćwierćfinały 150 euro 80 euro 40 euro
Półfinały 270 euro 150 euro 45 euro
Finał 600 euro 330 euro 50 euro

Źródło: UEFA

bErSzHKo

Przy zamawianiu biletów musimy podać kategorię, która nas interesuje. Możemy zaznaczyć opcję o gotowości alternatywnego skorzystania z innych kategorii, jeśli wybrany przez nas rodzaj biletów nie będzie już dostępny.

Z biletów będzie można zrezygnować

Bilety będą losowane na mecze na konkretnych obiektach, których uczestnicy nie będą jeszcze znani. To wyjaśni się dopiero w grudniu 2011 roku, gdy skończą się kwalifikacje do Euro 2012. Jeśli ostateczny zestaw par meczowych ułoży się nie po naszej myśli, będziemy mogli zrezygnować z zakupionych już biletów. UEFA uruchomi bowiem w lipcu specjalną internetową platformę odsprzedaży wejściówek. Jeśli w systemie znajdą się chętni na nasz bilet, otrzymamy zwrot pieniędzy. Będzie to tym samym ostatnia szansa na zakup wejściówki, dla osób, którym nie poszczęściło się w losowaniu UEFA oraz sprzedaży prowadzonej przez PZPN.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t30698.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/euro;2012;nie;dla;kibicow;przez;decyzje;uefa,120,0,690296.html) Euro 2012 nie dla kibiców. Przez decyzję UEFA Tysiące osób, które przyjadą do Polski na mistrzostwa, utkną w korkach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t111161.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/80;mld;zl;na;przygotowania;do;euro;2012,164,0,749476.html) 80 mld zł na przygotowania do Euro 2012 Dyrektor turnieju podkreśla, że mistrzostwa przyspieszają zmiany na lepsze w naszym kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t85983.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pzpn;pozwal;kibicow;bo;czuje;sie;znieslawiony,115,0,645235.html) PZPN pozwał kibiców, bo czuje się zniesławiony Związek wystąpił przeciw inicjatorom akcji www.koniecpzpn.pl.
bErSzHKG
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)