Notowania

wiadomości
02.05.2016 19:17

Binladen Group zwalnia 77 tys. zagranicznych pracowników

Reputacja firmy uczestniczącej w rozbudowie różnych obiektów w świętym miejscu islamu, w Mekce, poważnie ucierpiała, gdy zawalenie się we wrześniu 2015 r. należącego do niej dźwigu na dach Wielkiego Meczetu spowodowało śmierć 109 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sören2013/CC/Flickr)

Saudyjski gigant budowlany Binladen Group, który przeżywa ogromne trudności finansowe, zwolnił 77 tys. zagranicznych pracowników i być może będzie zmuszony pozbyć się jeszcze 12 tys. Saudyjczyków - poinformowały w poniedziałek saudyjskie media.

Reputacja tej firmy uczestniczącej w wielkim przedsięwzięciu, jakim jest rozbudowa różnych obiektów w świętym miejscu islamu, w Mekce, poważnie ucierpiała, gdy zawalenie się we wrześniu 2015 roku należącego do niej dźwigu na dach Wielkiego Meczetu spowodowało śmierć 109 osób.

Binladen Group znalazła się od tego czasu "na cenzurowanym" u władz saudyjskich.

Jak podał w poniedziałek saudyjski dziennik "al-Watan", przedsiębiorstwo zatrudniało dotąd 200 tys. zagranicznych pracowników, w tym najwięcej Egipcjan.

Fala zwolnień może objąć również 12 tys. z 17 tys. zatrudnionych w koncernie Saudyjczyków.

Binladen Group jest przedsiębiorstwem rodzinnym założonym w 1931 roku przez ojca byłego przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena.

Fundusz płac grupy wynosi ok. 2 miliardy riali, tj. 466 milionów euro, a rząd wielkości kontraktów realizowanych przez nią w kraju i za granicą to 136 miliardów riali, czyli 32 miliardy euro.

W piątek "al-Watan" napisał, że 50 tys. pracowników przedsiębiorstw należących do Binladen Group odmówiło opuszczenia Arabii Saudyjskiej dopóki nie zostaną im wypłacone zaległe czteromiesięczne zarobki.

Bezrobocie w kraju wynosi oficjalnie 11,5 proc., jednak eksperci uważają, że jest większe. Najpotężniejsza gospodarka świata arabskiego jest w 70 procentach zależna od ropy naftowej. Jej trudności wynikają głównie ze spadku cen ropy na rynkach światowych.

25 kwietnia Arabia Saudyjska ogłosiła, że zamierza sprzedać na giełdzie część giganta naftowego Aramco.

Zobacz także: Czas ryzyka na rynku surowców

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz