Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Biometria w bankowości. Tak korzystają z niej Polacy

Biometria w bankowości. Tak korzystają z niej Polacy

Fot. Money Makers

Banki wykonują pierwszy krok w stronę uwolnienia nas od obowiązku uczenia się na pamięć numerów PIN czy potwierdzania swojej tożsamości przy użyciu dokumentów. Już niedługo naprawdę możemy mieć wszystko w małym palcu. Nie stanie się to w ciągu najbliższych miesięcy, ale być może już za kilka lat do zapłacenia za zakupy wystarczy nam jedynie palec. Na razie palec zastąpi dowód osobisty i PIN.

Australijski bank ANZ przeprowadził w tym roku badanie, którego wyniki pokazały, że 79% Australijczyków chętnie zamieniłoby potwierdzanie transakcji kodem PIN na skanowanie palca. Dlatego bank ANZ zainwestuje w najbliższych pięciu latach około 1,5 mld USD w nowe technologie, m.in. w bankomaty z identyfikacją poprzez odcisk palca lub skan tęczówki oka. Jeśli jakikolwiek bank chce aktywnie wykorzystywać biometrię, to potencjalnych obszarów do unowocześniania jest bardzo wiele.A w Polsce? Z biometrycznej identyfikacji korzysta dziś ok. 3000 klientów BPH. Wcześniej takie rozwiązania wprowadzili mniejsi gracze – Podkarpacki Bank Spółdzielczy i bank BPS.
W ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie też popularność transakcji zbliżeniowych w technologii NFC – jesteśmy w światowej czołówce.

Nowe technologie szturmem wkraczają w świat bankowości. Stosunkowo największe emocje wzburza biometria – identyfikacja poprzez skan palca czy tęczówki oka. Tymczasem połączenie biometrii z technologiami zbliżeniowymi daje klientom największy komfort i bezpieczeństwo transakcji.
Palec, oko, twarz, głosZe skanowaniem i rozpoznawaniem elementów naszego ciała mamy już do czynienia na co dzień. Od wielu lat w laptopach montowane są skanery umożliwiające autentyfikację poprzez skanowanie palca. Od 2006 roku w paszportach biometrycznych zapisywany jest skan twarzy, a od 2009 roku również skan linii papilarnych. Paszporty biometryczne wprowadzono, by ograniczyć przestępstwa polegające na kradzieży tożsamości oraz fałszerstwa dokumentów.

W bankowości potwierdzenie tożsamości za pomocą skanowania palca, tęczówki oka, rozpoznawania twarzy czy głosu mogłoby zdecydowanie ułatwić i usprawnić kontakty z bankiem i wydawanie dyspozycji. Niejednokrotnie próba zalogowania się do systemów bankowości telefonicznej z wykorzystaniem kodów i wpisywaniem czwartej cyfry hasła... dziewiątej cyfry hasła... kończy się niepowodzeniem, a w najlepszym wypadku wywołuje irytacje, bo jak tu trzymać słuchawkę i liczyć na palcach jaką cyfrę teraz wpisać. W takiej sytuacji rozpoznanie osoby po głosie byłoby jak wybawienie. Skanowanie palca, a dokładniej skanowanie układu naczyń krwionośnych z potwierdzeniem żywotności osoby jest już stosowane w bankomatach i oddziałach banków.

U nas wcześniej niż w EuropiePierwszy w Europie bankomat ze skanerem układu naczyń krwionośnych palca stanął na wiosnę 2010 roku dzięki staraniom Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Zastosowaną w nim technologię Finger Vein opracowała japońska firma Hitachi. Łącznie do dziś zainstalowano w Polsce w różnych bankach spółdzielczych około 200 takich maszyn. Kolejny krok należał do bankowości korporacyjnej Banku Pekao, która została nawet nagrodzona za pierwsze w Europie wprowadzenie usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.

Następnie przyszła kolej na Bank BPH, który jako pierwszy w Europie na dużą skalę wdraża technologię biometryczną Finger Vein. Początkowo będzie ona wykorzystywana do identyfikacji klientów w oddziałach (zastąpi dowód osobisty), a w przyszłości będzie można w ten sposób zatwierdzić przelew i wypłacić pieniądze z bankomatu. I na tą chwilę to jedyne potwierdzone informacje na temat rozwoju biometrii w Polsce. Niedawno w mediach w tym kontekście wspominany był Alior Bank, ale w świetle bieżących zawirowań własnościowych oraz prac nad rozwojem Synca raczej trudno liczyć na rewolucyjne inwestycje. Do poziomu 3 tysięcy bankomatów biometrycznych w Turcji, czy 76 tysięcy w Japonii jeszcze nam daleko.

Na drugiej stronie czytaj, jak wygląda biometria na świecie

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
banki, nowe technologie, palec, skanowanie
Czytaj także
Polecane galerie
rwrr
37.209.143.* 2013-02-12 14:39
Pytam poważnie. Identyfikacja dokonuje się na podstawie odcisku palca i nagle ktoś zostaje poważnie okaleczony (mówiąc potocznie rozwala sobie ten palec lub , są takie przypadki, traci z powodu nie umiejętnego obchodzenia się z narzędziem tnącym). I co dalej ? Przykro nam , ale nie możemy Pana zidentyfikować ? Czy jednak dowód osobisty i piny nadal pozostają rezerwową formą identyfikacji ?