Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Biura podróży oszukują klientów

0
Podziel się:

UOKiK skontrolował 137 firm turystycznych i w 132 stwierdził nieprawidłowości.

Biura podróży oszukują klientów
(PAP/ EPA)

Biura turystyczne oszukują swoich klientów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował 137 firm turystycznych i w 132 stwierdził nieprawidłowości.

Najczęstsze grzechy to zmiana kosztów i opłat wykupionego wyjazdu.

Problemy z jakimi mogą spotkać się klienci biur podróży to m.in. przyznanie sobie przez organizatora możliwości jednostronnej zmiany umowy bez uzasadnionej przyczyny, biura zmieniają też często warunki wyjazdu np. kategorię hotelu i jego położenie.

Odszkodowań nie dajemy

Biura podróży stosują też niedozwolone zapisy jeśli chodzi o sposób rozliczania odszkodowań. _ W sytuacji w której impreza nie dochodzi do skutku, często są zastrzegane takie klauzule, które obligują konsumenta do zapłaty odszkodowania w bardzo wysokiej kwocie np. 70-80 proc. Natomiast w sytuacji gdy nie dochodzi do imprezy z winy biura podróży, zastrzegają one tylko zwrot kosztów podróży _- wyjaśnia Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.

Również oferty typu last minute są oferowane z naruszeniem prawa. Biuro podróży sprzedaje tego typu wyjazdy tworząc wrażenie, że sprzedaje produkt niepełny.

_ W związku z tym konsument musi godzić się na różnego typu ograniczenia. Ograniczenie prawa do reklamacji, czy obniżenie standardu hotelu, czy zmianę miejsca zakwaterowania _- mówi prezes UOKiK. - _ Wykupienie oferty po obniżonej cenie, nie pozbawia nas pełnych uprawnień do dochodzenia naszych praw w sytuacji niezgodności towaru z umową _- dodaje.

Będą kary

Po kontroli UOKiK wszczętych zostało 101 postępowań w sprawach naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Jeżeli postępowania te potwierdzą, że były nieprawidłowości to wtedy na firmy zostaną nałożone kary pieniężne. - _ Nie będzie pobłażliwości dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą respektować przepisów prawa konsumenckiego _- stwierdza prezes UOKiK.

Wysokość kar jakie urząd może nałożyć sięgnąć może nawet 10 proc. przychodów firmy z roku poprzedniego.

ZOBACZ TAKŻE:

turystyka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)