Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biurokracja w Polsce. OECD krytykuje i wzywa do reform

0
Podziel się:

Organizacja wytyka Polsce biurokrację, nadmiar przywilejów emerytalnych, wysokie podatki i słaby poziom edukacji.

Biurokracja w Polsce. OECD krytykuje i wzywa do reform
(Fotolia)

Zmniejszenie barier biurokratycznych dla tworzenia nowych firm, wycofanie się z przywilejów emerytalnych, polepszenie edukacji przedszkolnej i zawodowej oraz zmniejszenie opodatkowania pracy - takie zadania postawiła przed Polską w swoim raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Przedstawiony w środę w Parlamencie Europejskim raport OECD, zatytułowany _ Going for Growth _ (_ Ku wzrostowi _), zawiera rekomendacje zmian w polityce gospodarczej i społecznej dla 34 państw członkowskich tej organizacji, które mają pomóc w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu nowych miejsc pracy.

Od czasu publikacji poprzedniego raportu rok temu Polska poczyniła tylko ograniczony postęp w reformowaniu gospodarki - oceniono w raporcie.

_ - Raport zawiera rekomendacje bardzo użyteczne dla rządu, ale niektórych się po prostu nie da przeforsować, bo nie ma większości, bo np. koalicjant się nie godzi, inne są trudne politycznie, jak np. górnictwo _ - powiedział europoseł Dariusz Rosati (PO), obecny na prezentacji raportu. Za najlepszy okres do wdrażania takich reform, jak zalecane przez OECD, uznał czas po wyborach parlamentarnych.

Jako jedną z większych barier strukturalnych w Polsce Rosati wymienił rolnictwo, generujące 3 proc. PKB, a zatrudniające 15 proc. populacji. _ - Struktura zostaje utrwalona, zamrożona, także dzięki zastrzykowi pieniędzy unijnych _ - dodał.

Według raportu Polska powinna zmniejszyć administracyjne koszty tworzenia firm, usprawnić prawo o bankructwie, dokończyć deregulację wolnych zawodów, kontynuować prywatyzację przedsiębiorstw w takich sektorach jak górnictwo i przemysł chemiczny oraz zapewnić sprawne zarządzanie przedsiębiorstwami państwowymi.

Obszary problematyczne: ubezpieczenia społeczne i opodatkowanie pracy

Raport wskazał też na brak reform systemu ubezpieczeń społecznych oraz wysokie opodatkowanie pracy. - _ Cały system zasiłków i wsparcia powinien być tak skonstruowany, by pomagał pracownikowi, a nie wspomagał nierentowne przedsiębiorstwa, a wsparcie dochodowe powinno być połączone z silnymi bodźcami do poszukiwania pracy _ - powiedział Rosati.

Raport zaleca przyspieszenie wprowadzenia wyższego wieku emerytalnego dla kobiet i wycofywanie się ze specjalnych systemów emerytalnych dla niektórych grup zawodowych. Renty inwalidzkie nie powinny być w Polsce bardziej atrakcyjne od emerytur - zaznacza OECD.

Według raportu tworzeniu miejsc pracy sprzyjałoby zmniejszenie tzw. klina podatkowego, czyli różnicy między wydatkami pracodawcy na pensje a faktycznie otrzymywanym wynagrodzeniem. Można by natomiast zwiększyć obciążenie podatkowe dla trucicieli środowiska i dla właścicieli nieruchomości. Władze lokalne powinny szybciej publikować plany zagospodarowania przestrzennego.

OECD postuluje też, aby otwierać więcej żłobków i przedszkoli, polepszać szkolnictwo zawodowe, dalej inwestować w infrastrukturę transportową oraz wprowadzić więcej konkurencji w sektorze wytwarzania energii.

_ - Raport chwali nas za reformę emerytalną, za wydłużenie wieku i ograniczenie przywilejów, ale zwraca uwagę również na niedociągnięcia, takie jak nie dość szybkie wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet czy inne sprawy, jak działania na rzecz łączenia macierzyństwa z życiem zawodowym _ - powiedział Rosati.

W Polsce jest za mało żłobków i przedszkoli, co z kolei podkreśliła europosłanka PO i była pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz_ . - W Polsce odsetek dzieci w żłobkach to zaledwie 3 proc., podczas gdy niewysoka średnia unijna to 29 proc. W Polsce do przedszkola uczęszcza mniej niż połowa dzieci (42 proc.), podczas gdy w Unii 86 proc. _ - powiedziała eurodeputowana.

Czytaj więcej w Money.pl
Te spółki możesz zarejestrować przez sieć Czy alternatywne sposoby rejestracji przez internet nie będą źródłem nowych komplikacji i kłopotów dla przedsiębiorców?
OECD: Młodzi ludzie bez pracy. Niemcy wzorem W Grecji, we Włoszech, w Hiszpanii i Turcji odsetek młodych bez pracy wynosi ponad 30 procent.
Amerykanie bardziej stanowczy. Są efekty W czasie kryzysu w USA nastąpił duży wzrost bezrobocia i upadło ponad 400 banków. Wiele przedsiębiorstw zbankrutowało, ale gospodarka wyszła z kryzysu bardziej efektywna.
prawo podatkowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)