Notowania

emerytury
06.11.2008 06:30

Boni: Dość negocjacji, czas na działanie

Podziel się
Dodaj komentarz

*Związkowcy z całej Polski zrzeszeni w OPZZ, NSZZ _ Solidarność _ i FZZ protestowali w Warszawie przeciw rządowej reformie emerytur pomostowych. Protest był dość gwałtowny ranne zostały dwie osoby - związkowiec i policjant. *

Liderzy protestu przekazali marszałkowi Sejmu petycję w której domagają się przedłużenia jeszcze o rok obowiązujących przepisów w sprawie emerytur pomostowych.

Związkowcy, oskarżając rząd o ignorowanie ich stanowiska zapowiedzieli, że jeśli nie dojdzie do porozumienia z rządem, będą organizowali kolejne protesty.

Michał Boni - sekretarz stanu w kancelarii premiera: To nieprawda, że nie uwzględniamy postulatów związkowców. W wyniku negocjacji zwiększono listę uprawnionych do wcześniejszych emerytur ze 130 do 250 tysięcy osób. Rząd jest zdeterminowany, aby ta ustawa jednak weszła w życie.

POSŁUCHAJ TAKŻE:

Michał Boni podkreśla, że rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych jest wynikiem długiej debaty ze stroną społeczną. Według niego obecnie jest najlepszy moment do wprowadzenia nowej ustawy ze względu na niskie bezrobocie.

POSŁUCHAJ TAKŻE:

Według Boniego troską i rządu i związkowców powinno być zachęcanie starszych osób do pracy i przekonywanie do tego pracodawców.

POSŁUCHAJ TAKŻE

Doradca premiera zaznacza, że rząd jest cały czas otwarty na dialog, ale obecnie to Sejm jest tym miejscem, w którym mogą jeszcze nastąpić zmiany w ustawie. Równocześnie przypomina, że posłowie przyjęli poprawkę o rekompensacie za utratę prawa do wcześniejszej emerytury.

Miałoby to dotyczyć osób, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku i co najmniej 15 lat przepracowały w szczególnych warunkach.

POSŁUCHAJ TAKŻE:

Michał Boni nie kryje rozczarowania postawą strony związkowej, przypominając, że żaden rząd wcześniej nie negocjował tak intensywnie z partnerami społecznymi jak rządDonalda Tuska.

- _ Negocjacje w sprawie emerytur pomostowych w Komisji Trójstronnej trwały od czerwca do września i odbyło się wówczas 26 spotkań _ - podkreśla Boni.

*ZOBACZ TAKŻE: *

* [ Ranni związkowcy pod kancelarią premiera ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ranni;zwiazkowcy;pod;kancelaria;premiera,141,0,383373.html )
* [ Związkowcy protestują przeciwko reformie emerytalnej ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zwiazkowcy;wyszli;na;ulice,223,0,383199.html )
* [ Rząd odkrywa karty w sprawie pomostówek ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rzad;odkrywa;karty;w;sprawie;pomostowek,204,0,373708.html )
* [ Pomostówki będą nas kosztować 800 milionów złotych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomostowki;beda;kosztowac;800;mln;zl;rocznie,19,0,372499.html )
Tagi: emerytury, wiadomości, wywiad
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz