Notowania

Przejdź na
budżet 2010
24.05.2010 12:43

Boni: W 2010 roku nie przekroczymy progu 55 proc.

Boni: Potrzebna nam jest reguła wydatkowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

_ - Najważniejszym wyzwaniem jest stabilizowanie finansów publicznych oraz dalszy rozwój kraju _ - powiedział Michał Boni szef doradców premiera.

_ - Nie grozi nam w tym roku przekroczenie progu 55-proc. długu publicznego w stosunku do PKB. Żadne prognozy tego nie pokazują. A po to, by nie dostać się pod topór tych 55 proc., potrzebna nam jest właśnie reguła wydatkowa i wskazane działania _ - powiedział w wywiadzie dla _ Gazety Wyborczej _.

Zdaniem Boniego, zakładając w tym roku wzrost gospodarczy na poziomie 3,5 proc.PKB, dałoby to około 10-14 mld zł dodatkowych dochodów powyżej inflacji.

_ - Jak w 2003 roku wzrost gospodarczy był na poziomie 3,8 proc., to dochody podatkowe (bez CIT, gdzie były zmiany stawek) wzrosły realnie o 5,7 proc., co w dzisiejszych warunkach dawałoby ok. 10-14 mld zł dodatkowych dochodów powyżej inflacji. (M.in. oprócz wprowadzenia reguły wydatkowej) potrzebne są też zmiany w różnych ustawach, które pozwoliłyby na trzymanie środków agencji i funduszy na koncie budżetu państwa. To poprawi nam płynność budżetu i może zmniejszyć potrzeby pożyczkowe o 10-14 mld zł _ - powiedział gazecie.

_ - Kolejna rzecz to są oszczędności, które przyniesie nam stworzenie administracyjnego centrum usług wspólnych, szacowane na kilka miliardów złotych. To już daje zgrubny wynik bilansowania się budżetu o 25-30 mld zł _ - dodał.

Boni uważa, że w tej chwili najważniejsze jest stabilizowanie finansów oraz dalszy rozwój kraju.

_ - Dla Polski najważniejszym jest dziś wyzwaniem połączenie ze sobą realizacji dwóch celów: ustabilizowania finansów publicznych, czyli zmniejszenie zagrożenia związanego z zadłużeniem, oraz dalszego rozwoju kraju _ - dodał.

Tagi: budżet 2010, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz