Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

BOŚ będzie miał środki na walkę ze smogiem. Fundusz środowiska wykłada pieniądze

5
Podziel się:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 210 mln zł na podwyższenie kapitału BOŚ Banku. To pomoże poprawić sytuację wewnętrzną banku i uruchomić plany inwestycji w czyste powietrze.

BOŚ ma pośredniczyć w inwestycjach ekologicznych.
BOŚ ma pośredniczyć w inwestycjach ekologicznych. (Reporter)

Plany emisji prywatnej nowych 40 mln akcji BOŚ ogłosił już w lutym. Teraz zgłosił się pierwszy chętny do objęcia jej części. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, największy akcjonariusz banku (52,4 proc. akcji) zadeklarował w piątek, że przeznaczy na podwyższenie kapitału banku do 210 mln zł.

"Zaangażowanie to będzie możliwe w przypadku uzyskania przez Fundusz wymaganych przez stosowne przepisy zgód, w tym zgody ministra właściwego do spraw finansów publicznych i ministra środowiska, przy czym Fundusz zainicjował już działanie zmierzające do uzyskania wskazanych zezwoleń" - napisano w komunikacie.

Zobacz teraz: Korzystanie ze środowiska trzeba obliczać. Absurdalny obowiązek nałożony na przedsiębiorców

O chętnych na kupno nowych akcji nie było łatwo, bo te nie mogą być emitowane poniżej ceny nominalnej 10 zł. Na giełdzie akcje można kupić obecnie nieco powyżej 9 zł, a w grudniu doszły nawet do 8 zł. Inwestycja oznacza więc stratę, przynajmniej na początku.

Powodem niskich notowań są problemy ze złymi kredytami w BOŚ i straty jakie to wywołuje. Stanowią one 11,9 proc. portfela kredytowego - to jeden z największych wskaźników w polskich bankach. Czwarty kwartał ub. roku bank zakończył ze stratą 10,9 mln zł.

Nie zraża to państwowych instytucji ekologicznych, które wiążą z bankiem plany.

- Udział NFOŚiGW w akcjonariacie BOŚ w naturalny sposób stworzył pole do ścisłej współpracy z bankiem w zakresie realizacji zadań dotyczących finansowania przedsięwzięć proekologicznych. Także w strategiach rozwoju NFOŚiGW bank postrzegany jest jako spółka strategiczna, będąca istotnym elementem systemu finansowania zadań obszaru ochrony środowiska - podał Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW w liście do prezesa BOŚ Bogusława Białowąsa.

Ekologiczna misja

NFOŚiGW chce zachować pakiet kontrolny akcji w BOŚ w celu "dalszego rozwoju jego proekologicznej misji oraz jako platformy tworzenia efektywnej organizacji systemu finansowania działań z zakresu ochrony środowiska".

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) w zaktualizowanej strategii do 2021 r. zakłada systematyczny wzrost wartości udzielanych kredytów proekologicznych. W tym roku ich wartość ma sięgnąć 2 mld zł, w tym 1,2 mld zł będą stanowiły kredyty udzielone we współpracy z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW. Bank ma pełnić ważną rolę operatora w realizacji rządowych programów wspierających ochronę środowiska, poinformowali przedstawiciele banku i głównego akcjonariusza.

- Chcemy bank wykorzystać jako wielkiego operatora w programie "Czyste powietrze" - mówił na konferencji prasowej w ub. tygodniu minister środowiska Henryk Kowalczyk. - Mamy kompleksowy program walki ze smogiem, skierowany do dużych przedsiębiorstw i emitentów - dodał.

- Ważny jest też program ograniczenia pyłów emitowanych przez domy jednorodzinne. BOŚ będzie operatorem tych przedsięwzięć. Drugi program, który jest przyspieszany, to Mieszkanie+. Chcemy mocno zaangażować bank we współpracy z Lasami Państwowymi i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w finansowanie budowy domów drewnianych - dodał Tchórzewski.

- Bank Ochrony Środowiska pełni bardzo ważną rolę w finansowaniu przedsięwzięć proekologicznych w Polsce. Emisja akcji ma umożliwić jeszcze aktywniejszą działalność w tym zakresie. Deklaracja NFOŚiGW o uczestnictwie w ofercie oznacza, że pozostanie on strategicznym akcjonariuszem z pakietem kontrolnym banku. To bardzo istotne w kontekście naszej strategii, która zakłada znaczący wzrost udziału w rynku kredytów proekologicznych i finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska - powiedział Bogusław Białowąs, prezes BOŚ.

Zgodnie ze zaktualizowanymi założeniami strategii banku, w 2021 roku zysk netto ma przekroczyć 180 mln zł.

W bieżącym roku udzieli kredyty proekologiczne o wartości 2 mld zł, w tym 0,8 mld zł to kredyty komercyjne, zaś 1,2 mld zł to kredyty we współpracy z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW. W kolejnym roku będzie to 2,8 mld zł (w tym odpowiednio 1,1 mld zł i 1,7 mld zł), w 2019 roku - 3 mld zł ( w tym 1,2 mld zł i 1,8 mld zł), zaś w 2021 roku - 3,3 mld zł (odpowiednio 1,3 mld zł i 2 mld zł).

Oprócz NFOŚiGW głównymi akcjonariuszami banku są: Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN (PFR)
- 9,54 proc. udziałów oraz Lasy Państwowe - 6,8 proc..

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Sęp
6 lat temu
ZAKLINANIE DANYCH NIC NIE DA TO PRÓG BANKRUCTWA A KONKURENCYJNY JEST POZA ZASIĘGIEM
Coins
6 lat temu
Zapraszamy na strone Hot forex. Ciekawe możliwości inwestycyjne
byłyszef
6 lat temu
To jednak prawda że ten BOŚ cieńko stoi na gruncie i bliski ruiny ?
anty
6 lat temu
Ale wy wszyscy pierdykacie . Ani rządowi a tym bardziej samorządom a zwłaszcza w gminach na południu kraju woj.śląskiego gdzie po prostu nie da się dychać nie zależy żeby było czystsze powietrze. To tylko gadanie a zero konkretów. Nasze pieniądze wydaje sie na głupoty, zabawy, imprezy, kwiatki na dzień kobiet, ciastko dla seniorów bo to tak zyskuje się od głupich ludzi głosy wyborcze. a powietrze że truje? to przyjdzie halny i po kłopocie.
tuszan 09
6 lat temu
BOŚ nic nie pszeznaczył tylko prezes banku się wzbogaci.Na poprawe środowiska zapomnij.