Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

BP chce odrobić straty po historycznej katastrofie. Wielka inwestycja w Australii

6
Podziel się:

Brytyjski koncern paliwowy BP przejmie za ok.1,3 mld dol. amerykańskich sieć stacji paliw Woolworths w Australii - podała spółka w środowym komunikacie. To część strategii, która ma na celu odbudowę pozycji BP po katastrofie w Zatoce Meksykańskiej.

BP chce odrobić straty po historycznej katastrofie. Wielka inwestycja w Australii
(Polaris/East News)

Brytyjski koncern paliwowy BP przejmie za ok. 1,3 mld dol. amerykańskich sieć stacji paliw Woolworths w Australii - podała spółka w środowym komunikacie. To część strategii, która ma na celu odbudowę pozycji BP po katastrofie w Zatoce Meksykańskiej.

W ramach transakcji koncern BP przejmie 527 działających na terenie Australii stacji benzynowych należących do największej australijskiej sieci supermarketów Woolworths oraz 16 innych punktów paliwowych, które są w fazie budowy - czytamy w komunikacie.

Obecnie do brytyjskiego megakoncernu naftowego należy w Australii 350 stacji benzynowych i około tysiąc punktów działających pod marką BP, których właścicielem są niezależne spółki.

BP prowadzi już podobne przedsięwzięcia z sieciami handlowymi - m.in w Wielkiej Brytanii z Marks & Spencer.

Jak podała agencja AP, transakcja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez australijskie władze, a jej finalizacja powinna nastąpić do końca 2017 roku.

Transakcja ta - jak ocenia AP - jest częścią strategii BP mającej na celu odbudowę kondycji finansowej po stratach, jakie poniósł koncern w wyniku katastrofy ekologicznej spowodowanej wybuchem należącej doń platformy Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. W jej wyniku 11 osób zginęło (lub uważa się je za zaginione), a 17 zostało rannych. Była to największa katastrofa ekologiczna w historii USA.

Według analityków, na których powołuje się Wall Street Journal, BP zamiast podpisywać umowę z siecią Woolworths, powinien złożyć ofertę innemu australijskiemu operatorowi - Caltex Australia. Zyskałby w ten sposób dostęp do infrastruktury importowej i sieci dystrybucji oraz większej liczby stacji paliwowych.

Utworzona w 1924 roku Woolworths Group jest największą australijską siecią handlową, do której należy 3,5 tys. sklepów w Australii i Nowej Zelandii. Poza sprzedażą żywności, napojów, paliw czy produktów ogólnego przeznaczenia prowadzi też hotele.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Barbara
7 lat temu
551dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, dostałam od koleżanki info, że mają 5000 sztuk ow.ly/hFLD307jvdj, sama dostałam 3 sztuki!
Helena
7 lat temu
17odbijajac od tematu, warto czasem pochodzić po necie, świeżaki dla dzieci, maja tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ho7TNq, kocham takie promocje
Ktos
7 lat temu
Polski rząd jeszcze nigdy nic mądrego nie wymyślił. A te całe 500+ to kolejne zasolenie ludzi którzy korzystaj tylko z zasilkow i opieki bo niechce im się uczciwie pracować. Ja pracuje uczciwie odprowadza podatki i co nic mi się od państwa nie należy, a nie zarabiam Bóg wie ile. A tacy co żyją na nasz koszt to najwięcej mają ale jak zawsze jeszcze więcej chcą. A wpis użytkownika skoda to już porostu istny blamaz, najlepiej powinien się wstrzymać z tym komentarzem
Zenek
7 lat temu
Artykul przetlaczny bez znajomsci realiow. Hotel to w jezyku lokalnym znacz tez pub czyl po Polsku bar.
skoda
7 lat temu
A ja za swoje 500+ wziąłem nowe auto na raty:) Panstwo placi :)