Notowania

brainly
25.10.2017 14:59

14 mln dolarów dla krakowskiej firmy Brainly. Jednym z inwestorów jest Sebastian Kulczyk

14 mln dolarów, czyli 50 mln zł finansowania uzyskał krakowski start-up Brainly. Jednym z inwestorów jest Sebastian Kulczyk, właściciel Kulczyk Investments. Firma pomaga w nauce - każdego dnia na stronach Brainly pojawia się 100 tys. odpowiedzi na problemy uczniów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)
Michał Borkowski, jeden z trzech twórców i w tej chwili główny zarządzający Brainly

14 mln dolarów, czyli 50 mln zł finansowania uzyskał krakowski start-up Brainly. Nowym inwestorem jest Sebastian Kulczyk, właściciel Kulczyk Investments. Czym jest Brainly? Firma pomaga w nauce - każdego dnia na stronach Brainly pojawia się 100 tys. odpowiedzi na problemy uczniów.

Brainly to założony w Krakowie start-up. Łączy uczniów z osobami, które chcą pomóc im w nauce. Jedni zadają pytania, dzięki którym przygotują się do klasówki czy rozwiążą zadanie domowe. Drudzy odpowiadają na pytania uczniów. Często są to byli nauczyciele albo starsi uczniowie, którzy traktują rozwiązywanie zadań matematycznych jak grę komputerową.

W Polsce serwis przez długi czas działał pod nazwą Zadane.pl. Ostatnio stawia jednak na globalną markę.

Już w ubiegłym roku Michał Borkowski, jeden z twórców marki, w rozmowie z money.pl mówił, że ich jedyną konkurencją jest wikipedia. I faktycznie - serwis ma się czym pochwalić. Firma właśnie ogłosiła, że co miesiąc z jej platformy korzysta 100 mln unikalnych użytkowników.

*Zobacz takzę rozmowę z jednym twórców Brainly: *

Mówiąc inaczej: każdego dnia w serwisie Brainly pojawia się 100 tys. odpowiedzi na pytania uczniów. To jednak nie koniec informacji ze spółki. Brainly właśnie poinformowało, że uzyskało dodatkowe pieniądze. Inwestorem został Sebastian Kulczyk i Kulczyk Investments. Firma wesprze krakowski start-up sporą sumą. Jaką? Tego Brainly nie precyzuje. W sumie firma dostanie 14 mln dolarów od Kulczyk Investments, Naspers, General Catalyst, Point Nine Capital oraz Runa Capital. Większośc ma pochodzić właśnie od firmy Sebastiana Kulczyka.

- To bardzo dobry zespół, świetny produkt i globalny potencjał rozwoju. Łączy nas fascynacja nowoczesną technologią oraz partnerskie budowanie wartości - mówi Sebastian Kulczyk, cytowany w komunikacie spółki.

W sumie - w drugiej rundzie finansowania Brainly zebrało łącznie 29 mln dolarów. To w przeliczeniu 104 mln zł. Za te pieniądze firma chce dalej rozwijać się za granicą. W tej chwili ma biuro w Krakowie i Nowym Jorku. Do tego środki będą pomocne w opracowaniu nowych sposobów uczenia się.

Brainly może się pochwalić długą listą znanych inwestorów. Pieniądze na rozwój wykładał m.in. Naspers (do ubiegłego roku właściciel Allegro), General Catalyst, Runa Capital i Learn Capital oraz niemiecko-polski Point Nine Capital. O poprzednich inwestycjach tych firm już pisaliśmy w money.pl.

Tagi: brainly, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2017

KosPiękna pralnia brudnych pieniędzy. Kiedyś fundusze teraz startupy...

25-10-2017

MisioPortal typu randkowego... ktoś coś pisze inny odpowiada ... jak Facebook lub Google zobaczy w tym biznes wykończą ich w kilka miesięcy.

25-10-2017

leonCo to quasi-fundacja i przejadanie środków... a gdzie zyski... a frajerzy za darmochę robią te zadania dla mniej kumatych?

Rozwiń komentarze (10)