Notowania

wiadomości
10.04.2018 07:05

Brał zaliczki na biznes, z którego się nie wywiązał. Polak winny brytyjskiemu funduszowi prawie 100 milionów

99 milionów złotych ma oddać biznesmen Szymon Józefowicz trzem funduszom kontrolowanym przez londyński Spinnaker Capital. Józefowicz za otrzymywane zaliczki miał skupować akcje pracownicze polskich spółek, a potem przekazywać Brytyjczykom. Ale ostatecznie tego nie robił.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Jedzura/REPORTER)
Polak ma do oddania 99 mln zł, a licząc z odsetkami - prawie 130 mln zł.

Sprawę opisuje wtorkowy "Puls Biznesu". Jak czytamy, wyrok w tej sprawie wydał sąd okręgowy w Warszawie jeszcze w grudniu 2017 roku. Wyrok jest nieprawomocny, Józefowicz już się od niego odwołał. Jak deklaruje w rozmowie z dziennikiem, jeśli w drugiej instancji wyrok się nie zmieni, to zrobi wszystko, by porozumieć się ze Spinnakerem i spłacić zobowiązania.

Sprawa wspólnego przedsięwzięcia Józefowicza i Spinnakera jest długa i zawiła. Według ustaleń "PB" brytyjski fundusz i Polakiem dogadali się co do wspólnego interesu pod koniec 2009 roku. Józefowicz miał skupować akcje, które dostawali pracownicy polskich spółek państwowych podczas prywatyzacji. Dostawał na to pieniądze, a akcje miał później przekazywać Brytyjczykom w zamian za 1,5 proc. prowizji.

Zobacz też: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Tyle tylko, że ostatecznie akcje do Spinnakera nie trafiały. Józefowicz miał posługiwać się sfałszowanymi pełnomocnictwami upoważniającymi go do dalszej sprzedaży walorów. A pieniądze z zaliczek wydawał na inne cele. Biznesmen przyznał się do tego w nagrywanej potajemnie przez przedstawicieli Spinnakera rozmowie, do której doszło w 2013 roku.

Jak powiedział Józefowicz w rozmowie z "PB", słowa te powiedział będąc w "gigantycznym stresie" i bojąc się konsekwencji swojej porażki. Według wyroku sądu Polak ma do oddania 99 mln zł, a wraz z odsetkami - już prawie 130 mln zł.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2018

nie ma zapomnij, bandyci z PO PSL i SLDto bardzo mały pikuś w porównaniu z bandytą Lewandowski z PO, który najnowocześniejszą wtedy na świecie fabrykę papieru w Kwidzynie wartą 500 mln USD, … Czytaj całość

10-04-2018

AdamPrawdziwy Polak bohater :) chcieli nas wykupić nasi "sojusznicy" a tu zonk :) dostanie pomnik za parę lat :)

10-04-2018

wwprzecież to nielegalne więc o jakim oszustwie mowa , po prostu wydym angoli

Rozwiń komentarze (12)