Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Branża handlowa protestuje przeciwko 31-godzinnej niedzieli

8
Podziel się:

"Solidarność" chce, by zakaz handlu w niedziele trwał znacznie dłużej niż 1 dzień. Jej zdaniem zasadne jest „rozciągnięcie” doby do 31 godzin, ale branża handlowa protestuje przeciwko takiemu "uszczęśliwianiu na siłę".

Od stycznia 2019 r. jeszcze bardziej zmniejszy się liczba niedziel, w które można robić zakupy
Od stycznia 2019 r. jeszcze bardziej zmniejszy się liczba niedziel, w które można robić zakupy (ARKADIUSZ ZIOLEK)

"Solidarność" chce, by zakaz handlu w niedziele trwał znacznie dłużej niż 1 dzień. Jej zdaniem zasadne jest „rozciągnięcie” doby do 31 godzin, ale branża handlowa protestuje przeciwko takiemu "uszczęśliwianiu na siłę".

- Ustawa ma negatywny wpływ na przedsiębiorstwa handlu i usług oraz jest niekorzystna dla konsumentów – uważa branża handlowa reprezentowana przez Polską Organizację Handlu i Dystrybucji, Polską Radę Centrów Handlowych, Krajową Radę Gastronomii i Cateringu oraz Konfederację Lewiatan.

18 października przedstawiciele tych organizacji przedłożyli minister Elżbiecie Rafalskiej wspólne stanowisko odnoszące się do nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz w niektóre inne dni autorstwa NSZZ "Solidarność".

Można to rozwiązać inaczej

- W ostatnich miesiącach branża odnotowała niższą niż zakładana dynamikę sprzedaży, a spadek obrotów w punktach usługowych, gastronomicznych i małych sklepach prowadzonych przez polskich przedsiębiorców w centrach handlowych, przełożył się na ograniczenie zatrudnienia wśród studentów i osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne (te dane liczbowe nie są uwzględniane we wskaźniku bezrobocia) – przekonują.

POHiD, PRCH, KRGiC oraz Konfederacja Lewiatan podnoszą, że prawa pracownicze w handlu najlepiej będą chronione poprzez szczególną regulację ustawową, gwarantującą, zarówno pracownikom zatrudnionym na umowy o pracę, jak i na umowy cywilnoprawne, przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich niedziel handlowych.

Ponadto organizacje te są przeciwne postulatowi "Solidarności"dot. wydłużenia zakazu pracy z 24 do 31 godzin.

Dla wielu Polaków możliwość zrobienia zakupów w godzinach wieczornych w sobotę jest jedyną dostępną możliwością choć częściowego zniwelowania konsekwencji wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. W praktyce, w większości placówek handlowych utrzymane są dotychczasowe godziny pracy i tylko w miejscowościach, w których jest taka potrzeba społeczna, sklepy pracują o godzinę dłużej – przekonują.

POHiD, PRCH, KRGiC oraz Konfederacja Lewiatan apelują o niewprowadzanie zmian postulowanych przez NSZZ "Solidarność". Apelują, by zmiany, które tak silnie ingerują w swobodę działalności gospodarczej, były poprzedzone rzetelnymi badaniami i analizami, wskazującymi na konsekwencje ich wdrożenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Yo
6 lat temu
"przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich niedziel handlowych." - nie przynajmniej dwie wolne ale najwyżej jedną pracującą - a to i tak nazbyt wiele.
hendi
6 lat temu
WOLNE NIEDZIELE NARESZCIE KTOŚ MYŚLI W TYM KRAJU!!!!! BRAVO!!!
Loki
6 lat temu
ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE POPIERAM Powinny być wszystkie zamknięte sklepy. Czekam na ich zamknięcie i będzie super.
nauczyciel
6 lat temu
A ja proponuję wyprowadzenie Solidarności i innych związków z zakładów pracy! Niech wynajmą siedziby, zapłacą za prąd i ogrzewanie i oczywiście etaty pracowników! Wtedy będzie OK panie Duda?
ins
6 lat temu
komuna też nos we wszystko wtykała i jej odpadł