Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Branża złomiarska broni odwróconego VAT, którego likwidację planuje PiS

0
Podziel się:

Odwrócony VAT, którego likwidację planuje PiS, pozwolił zapobiec wyłudzeniom VAT w handlu złomem - przekonuje prezes Izby Przemysłowo Handlowej Gospodarki Złomem Piotr Gluźniewicz. Izba apeluje o pozostawienie odwróconego VAT w obrocie złomem.

Branża złomiarska broni odwróconego VAT, którego likwidację planuje PiS
(Ken Teegardin/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Odwrotne obciążenie VAT w handlu złomem wprowadzono w 2011 r. To mechanizm polegający na tym, że VAT rozliczają kupujący, a nie sprzedawcy. Według przedsiębiorców zajmujących się obrotem złomem odwrócony VAT jest najlepszym rozwiązaniem w walce z przestępcami wyłudzającymi VAT.

Według Izby zmiana natychmiast uwolniła branżę od nieuczciwej konkurencji, która opierała swoją działalność na wyłudzeniach VAT-u. Na konieczność wprowadzenia tego rozwiązania firmy z branży złomiarskiej wskazywały już od 2008 r.

Jak przekonywał prezes Izby Przemysłowo Handlowej Gospodarki Złomem (IPHGZ) Piotr Gluźniewicz, to właśnie mechanizm odwróconego VAT pozwolił eliminować wyłudzenia tego podatku w kolejnych branżach, a także usprawnił pracę przedsiębiorców.

- Chcieliśmy zasygnalizować, aby rząd jeszcze raz spojrzał, na czym polegała reforma odwróconego VAT i dlaczego została wprowadzona. Dzięki jego wprowadzeniu nie ma dziś patologii na rynkach, które zostały nim objęte. W tym momencie, w obrocie złomem ja odpowiadam za swoją firmę. Jeśli znów będę musiał odpowiadać za swoich dostawców i odbiorców, to musiałbym stworzyć w swojej spółce specjalną komórkę kontroli podobną do istniejących w urzędach - zaznaczył Gluźniewicz.

Zapewnił też, że przedsiębiorcy skupieni w Izbie są zwolennikami pomysłu uszczelnienia systemu podatkowego, "ale nie kosztem dobrej praktyki, jakim jest system odwróconego VAT", ponieważ jego likwidacja wznowi proceder wyłudzania tego podatku.

- Obawiamy się, że powrót do starego systemu spowoduje to, że ponownie pojawią się firmy, które zaczną wykorzystywać mechanizm podatku VAT do wyciągania z niego pieniędzy i budżet państwa na tym ucierpi - dodał prezes IPHGZ.

Współautor PiS-owskiego projektu ustawy o VAT prof. Witold Modzelewski przekonywał niedawno w rozmowie z PAP, że mechanizm ten pozwala objętym nim przedsiębiorcom w ogóle nie płacić VAT.

- Tzw. odwrotne obciążenie jest sukcesem lobbystów, bo tu nikt nic nie płaci do budżetu: nie ma żadnej wpłaty, czyli brak jest zarówno obciążenia, nawet odwrotnego. Tu ani dostawca ani kupujący nic nie płaci do budżetu, a dostawcy uzyskują zwroty, bo to inaczej nazwana stawka zero procent - mówił Modzelewski.

W związku z planowanymi zmianami w podatku od towarów i usług, firmy złomiarskie zrzeszone w IPHGZ, skierowały do Ministerstwa Finansów list, w którym wyrażają swoje zaniepokojenie pomysłem likwidacji odwróconego VAT.

- Z uwagi na doniesienia prasowe oraz po zapoznaniu się z treścią poselskiego projektu ustawy o podatku od towarów i usług VAT, przygotowanego przez partię Prawo i Sprawiedliwość, pragniemy wyrazić nasze zaniepokojenie. Spowodowane jest ono propozycją zawartą w projekcie ustawy, polegającą na zniesieniu podstawowego i skutecznego instrumentu do walki z nadużyciami przy rozliczaniu podatku VAT, jakim jest mechanizm odwrotnego naliczania podatku VAT - napisała Izba do resortu finansów.

W liście do MF wskazano też, że przygotowany przez PiS projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje również wprowadzenie mechanizmu odrębnego opłacania podatku VAT poprzez tak zwany ,,split-payment". Ma to być nowy instrument do walki z oszustami wyłudzającymi VAT. Izba podkreśliła, że przedsiębiorcy mają nadzieję, iż mechanizm ten spełni swoje założenia, a uczciwi podatnicy oraz Skarb Państwa odczują jego pozytywne zastosowanie, tak jak miało to miejsce w przypadku wprowadzenia odwrotnego rozliczenia VAT.

"Niemniej jednak pomimo domniemania wprowadzania uszczelnień w systemie płatności podatku VAT, które według naszej wiedzy są na bardzo początkowym etapie, w momencie rezygnacji ustawodawcy z odwrotnego naliczania podatku VAT, obawiamy się powrotu do sytuacji, jaka miała miejsce sprzed 1 kwietnia 2011 r., czyli braku systemowej obrony państwa przed wyłudzeniami VAT i narażaniem uczciwie działających przedsiębiorstw (...) na ponoszenie niezawinionych strat finansowych" - dodano w liście.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)