Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brazylia. Wielkie kontrowersje wokół mundialu

0
Podziel się:

Opóźnienia, wielkie inwestycje i olbrzymie protesty oraz pytania o to, co społeczeństwo będzie miało z mundialu? Od wielu miesięcy trwa wielka debata publiczna w Brazylii.

Stadion Area Amazonia
Stadion Area Amazonia (Portal da Copa/Governo do Brasil/wikipedia)

Opóźnienia, wielkie inwestycje i olbrzymie protesty oraz pytania o to, co społeczeństwo będzie miało z mundialu? Od wielu miesięcy trwa wielka debata publiczna w Brazylii, w której 12 czerwca rozpoczną się mistrzostwa świata w piłce nożnej, po co kraj organizuje tak kosztowną imprezę.

Szacunki mówią już o całkowitych wydatkach od 11 do 15 miliardów dolarów i to w państwie, w którym nierówności społeczne są jednymi z największych na świecie.

Często słychać głosy, że będzie to najdroższy mundial w historii. A, że Brazylia to dynamicznie rozwijający kraj się i ludzie są coraz lepiej wyedukowani to i ich oczekiwania jeśli chodzi o usługi publiczne rosną.

Wielu chce więc aby w parze z inwestycjami na mundial zwiększono nakłady na służbę zdrowia czy edukację - tłumaczy dziennikarz gazety _ O Globo _ Antonio Gois: _ wszyscy będą się cieszyć z mistrzostw, ale nie powinno to przesłaniać krytycznego myślenia i właśnie dlatego chcemy więcej niż tylko zabawy _.

Nawet legendarny brazylijski piłkarz Romario - w wywiadzie dla BBC przyznał, że ze względy na astronomiczne wręcz wydatki solidaryzuje się z protestującymi przeciwko mistrzostwom: _ nie widzę nic pozytywnego w tych mistrzostwach, Brazylia całkowicie przegrała mundial, choć mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze jeśli chodzi o organizację _. Natomiast jak przekonuje FIFA - dzięki inwestycjom choćby w lotniska czy drogi Brazylijczycy w długiej perspektywie docenią korzyści z mundialu.

Brazylia organizowała już raz mundial - w 1950 roku. Opinie na temat zysków przeprowadzonej wówczas imprezy są podzielone.

Czytaj więcej w Money.pl
Brazylijczycy nie chcą mundialu? Sondaż Mniej niż połowie (48 proc.) Brazylijczyków podoba się, że ich kraj będzie gospodarzem czerwcowych mistrzostw świata w piłce nożnej.
Mundial przełożony. Winny upał Impreza mogła być niebezpieczna dla piłkarzy i kibiców.
Piłkarskie święto zbiera śmiertelne żniwo Piłkarskie święto zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje kolejny pracownik budujący stadiony na Mundial.
Mundial pomoże w walce z bezrobociem Organizacja piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii pomoże stworzyć w 2014 r. 3,6 mln miejsc pracy w tym kraju. Większość z nich powstanie w branży turystycznej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)