Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Brytyjska gospodarka nie poradzi sobie bez imigrantów"

39
Podziel się:

Część sektorów brytyjskiej gospodarki nie poradzi sobie bez unijnych imigrantów - ostrzega w rozmowie z Polskim Radiem Stephen Clarke, autor opublikowanego w tym tygodniu badania analizującego wpływ Brexitu na rynek pracy. I apeluje: rząd musi zapewnić prawo pobytu imigrantom już na Wyspach mieszkającym.

"Brytyjska gospodarka nie poradzi sobie bez imigrantów"
(Bartosz Wawryszuk)
bEJaPBjF

"W niektórych sferach 25-40 procent pracowników to imigranci. Chodzi o przetwórstwo spożywcze czy opiekunów dla ludzi starszych. Te sektory naprawdę muszą wiedzieć, że ich obecni pracownicy otrzymają gwarancje, że będą mogli dalej tu pracować. Nie mogłyby sobie bowiem pozwolić na stracenie tak dużej części siły roboczej - mówi Clarke, który przygotował dla think tanku Resolution Foundation opracowanie poświęcone efektom Brexitu na płace.

Jak przekonuje Clarke, słabo wykwalifikowani pracownicy skorzystają na mniejszej konkurencji ze strony imigrantów, ale na ich płacach Brexit odbije się negatywnie. Premia związana z odpływem migracji to według szacunków Resolution Foundation około ćwierć procent. "A według banku centralnego cały Brexit spowolni wzrost wynagrodzeń o 2 procent. Różnica jest więc duża" - zastrzega rozmówca Polskiego Radia.

Dodaje też, że jego badanie brało ponad uwagę tylko wycinek skomplikowanego zjawiska, jakim jest imigracja. Może się okazać, że w wyniku odpływu przybyszów zmniejsza się presja na usługi społeczne, a na przykład kolejki w szpitalach staną się krótsze.

bEJaPBjH

Na Wyspach mieszka i pracuje około trzech milionów unijnych imigrantów. Ocenia się, że Polaków może być milion.

bEJaPBki
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(39)
ja.
5 lata temu
Niech sie pozbeda beneficiarzy jak np. cyganie ze slowacji.I jeszcze mlodych osob ktore majac jedno dziecko pobieraja wszystkie dostepne benefity. Mnostwo takich nierobow kozysta z latwej kasy. Takich imigrantow nalezy sie pozbyc to i budzet UK sie polepszy. Do tych co pisza ze na zmywakach jezdza,otoz takich imigrantow jest malo. Ludzie pracuja w fabrykach na bodowach i to ciezko pracuja. No ale coz tepy umysl pisze tepe opinie.
ada
5 lata temu
Jak Angole będą potrzebowali ludzi do pracy to zrobią tak jak amerykanie. Ogłoszą loterie zielonek karty i wybiorą sobie młode, wykształcone małżeństwa z dziećmi. I sprawa załatwiona. Na razie wszyscy się tam zjeżdżają, 80% dziadów.
Luqa
5 lata temu
To prawda, kto będzie mył kible i jeźdźił na zmywaku? przecież nie angole.
bEJaPBkj
Czytacz postó...
5 lata temu
"... czy opiekunów dla ludzi starszych" No bo angielskie świńskocere rude się brzydzi zmieniać starym pampersy, tym bardziej za 6,7 GBP/h. Polskie pielęgniarki chętnie takie fuchy biorą.
Marek
5 lata temu
Coś tam w Wielkiej Brytanii słabo liczą. Specjaiści od liczenia z PIS zawsze twierdzili, że przez PO i PSL wyemigrowało 2 - 2,5 miliona Polaków. Coś się chyba nie zgadza?
...
Następna strona