Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Gibraltar zaważy w negocjacjach o Brexicie? Hiszpania stawia sprawę jasno

3
Podziel się:

Nie jest moim życzeniem warunkowanie porozumienia między Unią Europejską a Wielką Brytanią od odzyskania zwierzchności nad Gibraltarem - powiedział szef hiszpańskiej dyplomacji.

Gibraltar zaważy w negocjacjach o Brexicie? Hiszpania stawia sprawę jasno
((pixabay.com/CC))

Hiszpania nie stawia kwestii odzyskania Gibraltaru jako warunku w negocjacjach między Londynem a Brukselą w sprawie Brexitu - zapewnił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie hiszpański minister spraw zagranicznych Alfonso Dastis.

- Nie jest moim życzeniem warunkowanie porozumienia między Unią Europejską a Wielką Brytanią od odzyskania (przez Hiszpanię) zwierzchności nad Gibraltarem - powiedział Dastis konserwatywnemu dziennikowi "ABC".

Dodał, że nie chce "tworzyć zagrożenia" dla trwających negocjacji w sprawie Brexitu, poprzez stawianie warunków, które byłyby nie do przyjęcia przez rząd w Londynie.

AFP odnotowuje, że wypowiedzi ministra na ten temat mają pojednawczy charakter. Jednocześnie Dastis powiedział, że aktualna jest powtarzana co jakiś czas hiszpańska propozycja dzielonej przez Madryt i Londyn suwerenności nad Gibraltarem, dzięki czemu jego mieszkańcy mogliby mieć podwójne obywatelstwo: hiszpańskie i brytyjskie.

Brytyjska premier Theresa May na początku kwietnia oświadczyła, że Londyn nigdy nie zrzecze się Gibraltaru bez zgody samych mieszkańców. Ich liczbę szacuje się na ok. 32 tys.

Niezależnie od pojednawczego tonu wywiadu, w mocy pozostają unijne wytyczne w sprawie Brexitu. Zgodnie z nimi, po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej żadna umowa między wspólnotą a Wielką Brytanią "nie może być stosowana na terytorium Gibraltaru bez porozumienia Zjednoczonego Królestwa z Królestwem Hiszpanii". Oznacza to, że Madryt potencjalnie mógłby zablokować brytyjskiemu terytorium zamorskiemu dostęp do wszelkich umów handlowych wynegocjowanych w przyszłości między Londynem i Brukselą.

W ubiegłorocznym referendum, w którym Brytyjczycy zadecydowali o wyjściu z UE, prawie 96 proc. głosujących w Gibraltarze opowiedziało się za pozostaniem w Unii. Decyzja o Brexicie sprawiła, że obecnie mieszkańcy brytyjskiego terytorium czują się niepewnie bez "parasola" UE w stosunkach Gibraltaru z Hiszpanią. Jednocześnie około 9 tys. hiszpańskich obywateli, których byt zależy od pracy w Gibraltarze, martwi się o nią w obawie o przyszłość stosunków Madrytu z brytyjską kolonią.

Gibraltar został zajęty przez Wielką Brytanię w trakcie wojny o sukcesję hiszpańską w 1704 roku i został formalnie przekazany pod zarząd Londynu na mocy traktatu pokojowego z Utrechtu z 1713 roku, stając się oficjalnie brytyjską kolonią w 1830 roku. Jego mieszkańcy dwukrotnie odrzucili w referendach z 1967 i 2002 roku możliwość przejścia terytorium pod hiszpańską jurysdykcję.

Zobacz także: Zobacz także: Brexit. Co to oznacza dla Polaków?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
cała prawda o...
7 lat temu
Moje dziecko w Polsce było dyrektorem firmy , mieli własne mieszkanie, auto i żyli ponad stan ; żona, (z którą wpadł i żeniąc się , popełnił mezalians ) wpadła na pomysł, żeby wyemigrować do UK bo tam manna z nieba kapie. Syn jest po studiach , ona zaledwie licencjatem i tam w UK tyrają jak dzikie osły ; on dojeżdża codziennie do pracy 100 km , ona , wiecznie niezadowolona , czasami pracuje fizycznie za kilkaset funtów miesięcznie. Ale kiedy przyjedzie do Polski, udaje wielką "damę" przywożąc licznej czeredzie ze swojej rodziny, tonę tanich, bzdetnych prezentów.
wiem co piszę...
7 lat temu
Jak to euro przywiezie się do Polski to jest kupa szmalu, bo x 4 , natomiast, gdy za to euro przychodzi TAM żyć, to jest wielkie g , bo tak naprawdę ceny art żywnościowych kształtują się na podobnym poziomie jak w Polsce i można rzec , ze euro równa się złotówce.
adasda
7 lat temu
Jakby Hiszpania miała coś w tej sprawie do powiedzenia :) Buehehe gadanie dla gadania coś jak nasze rodzime biadolenie o zwrocie wraku.