Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brexit będzie trwał nawet pół dekady? Prezes Nordea Banku nie ma wątpliwości

11
Podziel się

- Wielka Brytania może wychodzić z Unii Europejskiej nawet przez pół dekady - twierdzi Casper von Koskull, prezes Nordea Bank - największej nordyckiej grupy finansowej. Jego zdaniem potencjalny Brexit to proces, który wciąż ma więcej zagadek i niepewności niż konkretów. - Brexit zaskoczył nawet Brytyjczyków, którzy go chcieli - dodaje Koskull w rozmowie z fińską telewizją YLE TV1.

Brexit będzie trwał nawet pół dekady? Prezes Nordea Banku nie ma wątpliwości
(Shutterstock)
bEgCeAPV

Zdaniem prezesa Nordea Banku brytyjskie władze wciąż nie mają jasnej "mapy drogowej", jak rozpocząć wychodzenie z Unii Europejskiej.

- Może się okazać, że Brexit nie zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych dwóch lat. A wtedy na pewno będzie trwał i trwał - tłumaczy Koskull. Szef największej grupy finansowej z krajów skandynawskich zdaje się nie wierzyć w zapewnienia premier Wielkiej Brytanii. Teheresa May zapowiedziała, że co prawda Brytyjczycy nie rozpoczną wychodzenia z UE w tym roku, ale ona nie pozwoli, by było to odwlekane w nieskończoność.

Prezes zwrócił również uwagę, że różnice pomiędzy tym, czego chciałaby Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej, a tym co Wspólnota może Brytyjczykom zaoferować rosną każdego dnia. Oczywistym celem Wielkiej Brytanii jest ograniczenie swobodnego przepływu siły roboczej z innych krajów, przy czym włodarze kraju nie chcieliby stracić dostępu do unijnego rynku. Mało jednak którzy europejscy politycy są gotowi na taki układ. Tomas Prouza, sekretarz stanu do spraw europejskich w Czechach w ubiegłym tygodniu wszystkie propozycje brytyjskie uznał za "całkowicie nierealne". I to oczywiście niejedyny taki głos w tej debacie.

bEgCeAPX

Nie ma więc wątpliwości, że podobne głosy pojawią się również po szczycie w Bratysławie. To właśnie tam 16 września liderzy krajów UE będą omawiać problemy związane z Brexitem. Szczyt na Słowacji będzie wyjątkowy - to pierwsza tej rangi impreza od 1973 roku (czyli roku wstąpienia Wielkiej Brytanii do UE), na którą nie pojadą reprezentanci Brytyjczyków.

bEgCeAQy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
M59
5 lata temu
Glupie pytanie mam oferte pracy jedyny problem ze na zastepstwo -wyjezdzac hej.
Stanley Kowal...
5 lata temu
Chyba was pogieło abym wrucił do tego kraju w którym pis robi z ludzi poddanych swojej woli. Do kraju gdzie nikt nie nie myśli o tym aby było lepiej tylko bitwa i kłótnia o lepsze stołki i wypłaty ,mogę być tutaj jak długo mi się podoba bo mieszkam tu 11lat i mam wspaniałych znajomych i przyjaciół Szkotów.
ko9
5 lata temu
Polacy chca tkwic w tym obozie a narzekaja na komunizm .czyli socjalizm realny,, Ale to zachodni komunizm to uchodzi.. W, brytania wychodzi z Unii, to kwestia czasu, A Eu sie rozpadnie . To kwestia czasu,, Gospodarki krajow EU sie staczaja, wygrywa kapital spekulacyjny, Media sa opanowane przez te struktury co tworza EUto wiadomo co sie pisze, Wiele spraw pod dywan.. Przemysl zostal calkowicie zniszczony przez nowych kolonizatorow,, z zachodu,, szczegolnie w Polsce.. Nakradli i chca szacunku,, to dzisiejsze elyty,, Plany sa aby te kraje wyludnic, zmieszac, zrobic feudalnymi,, z Oligarchia i niewolnikami,, Czeka sie na rozpad tego tworu pod tyt,, EU,, To wynalazek diabla.. pod przewodnictwem niemiec..
bEgCeAQz
dzidek
5 lata temu
To jest czwarta / piąta gospodarka świata.Nie sądzę aby mocno ucierpieli na Brexit.Naleje się do uszu, ale szybko sobie poradzą.Są w Schengen , a mają spokój z uchodźcami. Każdego teraz wyślą do UE..Utrzymali Funta, a że są tacy , jacy są , to wada, lub zaleta.
ntku5
5 lata temu
Jeszcze to Brytyjczykom bokiem wyjdzie. Liczą że każdy da im dostęp do rynków, a oni nie będą musieli wpuszczać ludzi do pracy ? Przy ich mentalności i oczekiwaniach zarobkowych to ciekawe kto będzie tam pracował.