Notowania

Brexit będzie trwał nawet pół dekady? Prezes Nordea Banku nie ma wątpliwości

- Wielka Brytania może wychodzić z Unii Europejskiej nawet przez pół dekady - twierdzi Casper von Koskull, prezes Nordea Bank - największej nordyckiej grupy finansowej. Jego zdaniem potencjalny Brexit to proces, który wciąż ma więcej zagadek i niepewności niż konkretów. - Brexit zaskoczył nawet Brytyjczyków, którzy go chcieli - dodaje Koskull w rozmowie z fińską telewizją YLE TV1.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock)

Zdaniem prezesa Nordea Banku brytyjskie władze wciąż nie mają jasnej "mapy drogowej", jak rozpocząć wychodzenie z Unii Europejskiej.

- Może się okazać, że Brexit nie zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych dwóch lat. A wtedy na pewno będzie trwał i trwał - tłumaczy Koskull. Szef największej grupy finansowej z krajów skandynawskich zdaje się nie wierzyć w zapewnienia premier Wielkiej Brytanii. Teheresa May zapowiedziała, że co prawda Brytyjczycy nie rozpoczną wychodzenia z UE w tym roku, ale ona nie pozwoli, by było to odwlekane w nieskończoność.

Prezes zwrócił również uwagę, że różnice pomiędzy tym, czego chciałaby Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej, a tym co Wspólnota może Brytyjczykom zaoferować rosną każdego dnia. Oczywistym celem Wielkiej Brytanii jest ograniczenie swobodnego przepływu siły roboczej z innych krajów, przy czym włodarze kraju nie chcieliby stracić dostępu do unijnego rynku. Mało jednak którzy europejscy politycy są gotowi na taki układ. Tomas Prouza, sekretarz stanu do spraw europejskich w Czechach w ubiegłym tygodniu wszystkie propozycje brytyjskie uznał za "całkowicie nierealne". I to oczywiście niejedyny taki głos w tej debacie.

Nie ma więc wątpliwości, że podobne głosy pojawią się również po szczycie w Bratysławie. To właśnie tam 16 września liderzy krajów UE będą omawiać problemy związane z Brexitem. Szczyt na Słowacji będzie wyjątkowy - to pierwsza tej rangi impreza od 1973 roku (czyli roku wstąpienia Wielkiej Brytanii do UE), na którą nie pojadą reprezentanci Brytyjczyków.

Tagi: brexit, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2016

Stanley KowalskiChyba was pogieło abym wrucił do tego kraju w którym pis robi z ludzi poddanych swojej woli. Do kraju gdzie nikt nie nie myśli o tym aby było lepiej … Czytaj całość

11-09-2016

anonimusWybory w W.Brytanii w sprawie brexitu byly ustawione przez rosyjskich hackerów ktorzy włamali sie do Brytyjskich komputerow i dodali wiekszosc glosow … Czytaj całość

11-09-2016

dzidekTo jest czwarta / piąta gospodarka świata.Nie sądzę aby mocno ucierpieli na Brexit.Naleje się do uszu, ale szybko sobie poradzą.Są w Schengen , a mają … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)