Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co z Polakami w Wielkiej Brytanii po Brexicie?

14
Podziel się:

Istnieje prawdopodobieństwo, że wszyscy obywatele Unii Europejskiej, którzy mieszają w Wielkiej Brytanii, będą mogli zostać w kraju po wyjściu ze wspólnoty - wynika z nowego raportu Home Office, do którego dotarł dziennik "Daily Telegraph".

Co z Polakami w Wielkiej Brytanii po Brexicie?
(AFP/EAST NEWS)

Istnieje prawdopodobieństwo, że wszyscy obywatele Unii Europejskiej, którzy mieszają w Wielkiej Brytanii, będą mogli zostać w kraju po wyjściu ze Wspólnoty - wynika z nowego raportu Home Office, do którego dotarł dziennik "Daily Telegraph".

Według analizy Home Office przed wyjściem kraju z Unii Europejskiej - spodziewanym na początek 2019 roku - zdecydowana większość obywateli Unii Europejskiej mieszających w Wielkiej Brytanii będzie miała tzw. prawo rezydencji, co zablokuje prawną możliwość ich deportacji.

Pozostała grupa - około 600 tys. osób z ponad 3,6 miliona migrantów z krajów unijnych - miałaby według tego scenariusza otrzymać "amnestię", która pozwoliłaby im na stałe pozostanie w Zjednoczonym Królestwie.

Dziennik podkreśla jednak, że plan dotyczący amnestii jest na wczesnym etapie przygotowań i nie został jeszcze przyjęty przez rząd, a proponowane rozwiązanie prawdopodobnie wywołałoby znaczne kontrowersje polityczne, szczególnie wśród zwolenników tzw. twardego Brexitu.

Jedną z ich obaw jest to, że tuż przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do kraju napłynie wielu migrantów w nadziei na to, że ewentualna "amnestia" obejmie także ich - pisze "Daily Telegraph".

W minionym tygodniu Liam Fox, minister ds. handlu międzynarodowego, powiedział podczas konferencji programowej Partii Konserwatywnej, że przyszłość migrantów z państw Unii Europejskiej jest "jedną z głównych kart" Wielkiej Brytanii w negocjacjach dot. Brexitu.

W Wielkiej Brytanii mieszka 3,6 miliona obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej. Największą grupę stanowią Polacy, których według ostatnich szacunków jest 916 tys.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
sid77
8 lat temu
nie beda w UE zrobia co chca, nikt ich nie kontroluje,,,,,angielskim robolom nie podoba sie ze maja u siebie za duza konkurencje pracy,kiedys mieli wiecej pracy nie bylo polakow szybciej i ciezej pracujacych ,mieli luz, polacy popsuli im rynek pracy,sa za dobrzy ,,,wiekszosc angoli chce brexitu NAWET JAK BEDZIECIE 4-RAZY CIEZEJ PRACOWAC TO NIC NIE DA,wrecz odweotnie
darek
8 lat temu
a co ma sie stac chodzimy do pracy po pracy gotujemy obiad zjemy obiad moze jakies zakupki prysznic i jakies wieczorne ogladanko lub kino , a co kur... ma byc zyje sie tak samo jak gniekolwiek indziej
jajan
8 lat temu
pogorszenie sytuacji na wyspach polacy zawdzięczają "geniuszowi" z żoliborza który z całych sił wspierał breksitowcow,co jak zwylkle wyszło odwrotnie jak zawsze gdy ta kreatura wsadza swój nos w nie swoje sprawy,których na dodatek nie ogarnia średniowiecznym umysłem.
oko
8 lat temu
Wracać do Polski!!! Zafundowali nam PiS to pora posmakować pisraju.To chore by ludzie nie mieszkający w Polsce mieli prawa wyborcze .
killerbeyatch
8 lat temu
Ludzie ktorzy nie mieszkaja na wyspach nie powinno sie wypowiadac. Nie maja pojecia o obecnej sytuacji mieszkajacych na obczyznie ludzi, czy maja do czego wrocic ani nie wiedza co ich zmusilo do opuszczenia ojczyzny