Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Miesiąc na opuszczenie kraju". Przez pomyłkę Brytyjczycy wysłali listy o wydaleniu z kraju

"Miesiąc na opuszczenie kraju". Przez pomyłkę Brytyjczycy wysłali listy o wydaleniu z kraju

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych już przeprosiło za pomyłkę Fot. Reporters/REPORTER
Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych już przeprosiło za pomyłkę

"Miesiąc na opuszczenie kraju" - takie listy otrzymało prawie stu obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych wysłało przez pomyłkę informację o tym, że powinni opuścić kraj lub liczyć się z deportacją - poinformowały w środę media.

Sprawa została nagłośniona, gdy doktor Eva Johanna Holmberg, wykładająca na jednym z londyńskich uniwersytetów obywatelka Finlandii, napisała w mediach społecznościowych, że dostała taki list.

Według fragmentów zamieszczonych w internecie Holmberg - która mieszka na południu Anglii wraz z mężem Brytyjczykiem - została błędnie uznana za osobę, która "nie korzysta z praw traktatowych" i na mocy ustawy imigracyjnej z 1999 roku powinna w ciągu miesiąca opuścić kraj lub liczyć się z zatrzymaniem przez brytyjskie służby graniczne.

Holmberg powiedziała, że od otrzymania przez nią listu do wycofania tej decyzji minęło sześć dni, w trakcie których musiała wydać blisko cztery tysiące funtów na konsultacje z występującymi w jej imieniu prawnikami.

Zobacz także: Polacy w Wielkiej Brytanii. Jaka przyszłość po Brexicie?


Brytyjskie MSW przyznało w oświadczeniu, że doszło do błędu, i zapewniło, że "pilnie próbuje ustalić, jak do tego doszło".

Dodało, że MSW kontaktuje się ze wszystkimi, którzy otrzymali taki list, żeby wyjaśnić, że mogą go zignorować, a prawa obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii pozostają niezmienione.

Liderzy opozycyjnej Partii Pracy i posłanka z Partii Zielonych reprezentująca okręg, gdzie mieszka Holmberg, skrytykowali pomyłkę rządu, podkreślając, że jedynie wzmocni ona poczucie niepewności i niestabilności wśród 3,2 miliona obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Obawiają się oni o swój status prawny w obliczu planowanego wyjścia kraju ze Wspólnoty.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
rzezzio
2017-09-14 16:19
a szkoda niech gonia asocjalnych Polakow do kaczystanu!!!
fpv
2017-08-28 02:30
Ta "przez pomyłkę" poprostu testują nową metodę wydalania obcokrajowców mając nadzieję że w ten sposób uda im się osiągnąć to czego nie są w stanie teraz i po wyjściu z UE.
Wiadomo
2017-08-27 04:18
Nie przez żadną "pomyłkę" tylko przez zwykłą prawicową podłość i szczucie przeciwko obcokrajowcom.
Pokaż wszystkie komentarze (46)