Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bronisław Komorowski apeluje: Inwestujcie w Polsce

0
Podziel się

Prezydent przypomniał, że jesteśmy szóstą gospodarką wśród krajów Unii Europejskiej.

Bronisław Komorowski apeluje: Inwestujcie w Polsce
(eecpoland.eu)
bDgjLOtN

Polski prezydent, który dzisiaj uroczyście otworzył Polsko-Saudyjskie Forum Biznesu w Rijadzie, zachęcał miejscowych biznesmenów do wzmacniania kontaktów handlowych i inwestowania w Polsce.

- _ Inwestycje w Polsce są nie tylko opłacalne, ale także bezpieczne, staramy się w ramach nadganiania straconego czasu umacniać naszą pozycję także poza Europą _ - podkreślił prezydent.

W Forum wzięło udział ok. 30 przedstawiciele polskich firm z sektorów: budowlanego, chemicznego, metalurgicznego, transportowego, spożywczego, informatycznego, firm związanych z produkcją energii odnawialnej oraz przedstawicieli firm produkujących produkty luksusowe, m.in. jachty, kosmetyki.

bDgjLOtP

Zdaniem prezydenta u podstaw relacji polsko-saudyjskich, leży _ naturalna ciekawość siebie _, ale także szacunek _ z osiągnięć w budowie i rozwoju własnych państwowości oraz rozwoju gospodarek _.

Bronisław Komorowski przypomniał, że Polska jest szóstą gospodarką wśród krajów UE. _ - Ostatnie 25 lat, to okres nie tylko rozwoju, ale także budowy stabilności i bezpieczeństwa Polski oraz naszej gospodarki _ - podkreślił.

_ - Nadchodzi czas na dalsze zacieśnianie współpracy i zbudowanie podstaw współpracy ekonomicznej na bardziej ambitnych zasadach. Zapraszamy saudyjskie fundusze inwestycyjne do udziału w polskiej prywatyzacji i do odważnego wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie _ - przekonywał Komorowski.

Według prezydenta, wymiana handlowa między Polską, a Arabią Saudyjską powinna być zdecydowanie większa. _ - Jestem pewien, że nadszedł czas na duże, wspólne projekty, zapraszamy do udziału w realizacji przedsięwzięć w sektorze energetycznym, petrochemicznym, na rynku nieruchomości w Polsce _ - apelował.

bDgjLOtV

Komorowski zapewnił jednocześnie, że Polska jest gotowa angażować się w inwestycje saudyjskie, _ wykorzystując polską wiedzę i kapitał ludzki _. Jak dodał, chodzi m.in. o udział polskich firm w przedsięwzięciach infrastrukturalnych: budowie dróg, kopalń, szpitali, czy osiedli mieszkaniowych.

Przewodniczący saudyjskiej rady izb gospodarczych Abdullah Al-Mobta wyraził nadzieję, że wizyta prezydenta Komorowskiego przyczyni się do _ zacieśnienia więzi przyjaźni _ i współpracy gospodarczej. Zauważył, że Polska - jako jedyne państwo UE - utrzymało wzrost gospodarczy w trakcie kryzysu gospodarczego. _ - Polska jest stabilnym partnerem gospodarczym _ - ocenił Al-Mobta.

Zachęcał też polskich przedsiębiorców do _ rozmów i wysiłków _ na rzecz bliższej współpracy polsko-saudyjskiej. Przekonywał, że Arabia Saudyjska to największy rynek z krajów Bliskiego Wschodu, najsilniejsza gospodarka regionu ze stabilnym systemem bankowym.

Al-Mobta ocenił, że poziom dwustronnej wymiany handlowej nie jest na oczekiwanym poziomie, ale - jego zdaniem - wizyta prezydenta będzie impulsem do zmiany tego stanu rzeczy.

bDgjLOtW

W 2012 roku w porównaniu do 2011 roku dynamika polskiego eksportu do Arabii Saudyjskiej wzrosła z 276 mln dolarów do 349 mln, a obroty wzrosły z 538 mln do 622 mln dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

bDgjLOuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)