Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wielka brytania
26.10.2009 07:00

Brown uspokaja: Gospodarka się ożywi

To pierwsza reakcja brytyjskiego premiera na gorsze od oczekiwań dane na temat PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown zapewnił, iż gospodarka powróci na ścieżkę wzrostu przed końcem roku. *

Jest to pierwsza reakcja Browna na gorsze od oczekiwań dane na temat brytyjskiego PKB w trzecim kwartale. Z danych opublikowanych w piątek wynika, iż spadek PKB z kwartału na kwartał wyniósł 0,4 proc., zaś z roku na rok - 5,2 proc. Gospodarki niemiecka, francuska i japońska wyszły z recesji w II kwartale bieżącego roku, natomiast III kwartał był w Wielkiej Brytanii szóstym z rzędu, w którym gospodarka była pogrążona w recesji.

Brown przyznał, iż sytuacja jest trudna, a ożywienie niemrawe, ale - jak to określił - _ bitwa o powstrzymanie drugiego wielkiego kryzysu _, dzięki międzynarodowej współpracy przebiega pomyślnie. Premier nawiązał do wielkiego kryzysu lat 30. XX wieku.

Już wcześniej Brown kilkakrotnie powtarzał, że interwencja rządu jest potrzebna, by nie dopuścić do powtórki kryzysu. Przestrzegał też przed zbyt wczesnym wycofaniem się z działań stymulujących gospodarkę, wskazując na negatywne skutki takich działań w latach 30. ubiegłego wieku.
Wielki kryzys rozpoczęła się od krachu na Wall Street 29 października 1929 roku (tzw. Czarny Wtorek) i szybko przybrał globalny zasięg. .Brown zapowiedział też działania przeciwko wygórowanym noworocznym premiom bankierów, które w tym roku w londyńskim City mogą sięgnąć sumy 6 mld funtów, co oznacza 50-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Skrytykował też praktyki podnoszenia klientom limitu kredytowego przez duże sieci handlowe i emitentów kart kredytowych, mimo iż o to nie proszą. Zdaniem Browna emitenci kart kredytowych nie powinni też wydawać klientom czeków realizowanych wraz z kartą kredytową.

Podkast Browna, nagrany z okazji 80. rocznicy krachu na Wall Street, który utorował drogę wielkiemu kryzysowi, przestrzega przed cięciami wydatków, nazywając takie rozwiązanie _ samobójczym _: _ Wprawdzie występują oznaki powrotu do zaufania w niektórych dziedzinach gospodarki, ale należy zachować ostrożność _ - podkreślił.

Rzecznik konserwatystów ds. biznesu, były minister finansów w rządzie Johna Majora, Ken Clarke powiedział telewizji Sky, że gospodarka brytyjska została boleśniej dotknięta recesją niż inne z powodu wysokiego poziomu długu publicznego.

| KONIEC KRYZYSU W WIELKIEJ BRYTANII? |
| --- |
| Pomimo tego, że bezrobocie w Wielkiej Brytanii jest najwyższe od 14 lat, wielu ekspertów spodziewało się, że najgorsze już za brytyjską gospodarką, a w III kwartale kraj powróci na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Optymizm przynosiły m.in. lipcowe, zaskakujące dane o sprzedaży detalicznej. Także aktywność w sektorze usług była lepsza niż spodziewali się analitycy. Powodem do umiarkowanego zadowolenia miały być też dane dotyczące liczby udzielanych kredytów hipotecznych. |

Tagi: wielka brytania, pkb, brown, kryzys, recesja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz