Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela naciska Polskę na reformy

0
Podziel się:

W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy musimy zejść z deficytem finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB, a także podwyższyć wiek emerytalny służb mundurowych.

Bruksela naciska Polskę na reformy
(ec.europa.eu)

Przywódcy UE zatwierdzili na szczycie w Brukseli budżetowe zalecenia KE, które wszystkie kraje będą musiały wdrażać w ciągu 12-18 miesięcy. To pierwsze rekomendacje, które mają zapobiegać kryzysom, a nie naprawiać szkody. Takie podejście ma stać się regułą w UE.

Na początku czerwca Komisja Europejska ogłosiła rekomendacje dla wszystkich krajów UE, które opracowała po analizie nadesłanych przez unijne państwa narodowych planów konwergencji i reform gospodarczych w ramach tzw. _ semestru europejskiego _. Chodzi o nowy system wspólnej oceny w UE budżetów narodowych na wczesnym, prewencyjnym etapie.

Rekomendacje zostały zatwierdzone najpierw przez ministrów finansów UE, a podczas czwartkowo-piątkowego szczytu UE przyjęli je unijni przywódcy. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Von Rompuy (na zdjęciu) wyraził zadowolenie z tego, że _ rekomendacje nie zostały rozwodnione _ i zachęcił kraje UE do odzwierciedlania ich w decyzjach dotyczących budżetu i reform strukturalnych. Wezwał też _ 27 _ do naprawiania niedociągnięć uwidocznionych w rekomendacjach.

W przypadku Polski, KE zaleciła podjęcie _ dodatkowych kroków _, by do 2012 r. zejść z deficytem finansów poniżej wymaganych w UE 3 proc. PKB. Jednym z nich miałaby być stała reguła wydatkowa od 2013 r. dyscyplinująca wydatki budżetu, która obecnie ma charakter tymczasowy. Jednocześnie KE zwróciła uwagę, by minimalizować cięcia w tych wydatkach, które przyczyniają się do wzrostu gospodarczego.

Ponadto polski rząd - zdaniem KE - powinien podnieść ustawowy wiek emerytalny w służbach mundurowych, a w pozostałych emeryturach dostosowywać go do oczekiwanej długości życia. Zaleciła też, by rząd ustanowił harmonogram zmian zasad ubezpieczenia społecznego rolników, by ich składki do KRUS _ lepiej odzwierciedlały indywidualne dochody _.

Państwa UE mają wdrażać rekomendacje KE przez 12-18 miesięcy, by wzmocnić nadszarpnięte kryzysem finanse publiczne, a także zwiększyć zdolności do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

_ Postęp poczyniony przez kraje UE we wdrażaniu zatwierdzonych przez Radę Europejską rekomendacji i wypełnianiu zobowiązań wynikających z Paktu na rzecz Stabilności i Wzrostu będą ocenione przez przywódców UE na szczycie w marcu 2012 r. na bazie rocznego sprawozdania KE o wzroście gospodarczym _ - czytamy we wnioskach ze szczytu.

Zdaniem przywódców _ semestr europejski _ może stać się _ skuteczną metodą zarządzania gospodarczego w UE oraz tworzenia polityki krajowej _. W ich ocenie pozwala na to _ symultaniczna _ prezentacja zamierzeń gospodarczych i budżetowych krajów UE. Dzięki temu KE może odpowiednio wcześnie wyłapać zagrożenia i nierównowagi w wielu krajach jednocześnie. Wdrażając rekomendacje KE, kraje UE mogą zapobiec problemom swoim oraz całej UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t148485.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wroca;kontrole;na;granicach;wewnatrz;unii;koniec;schengen,245,0,860149.html) Wrócą kontrole na granicach wewnątrz Unii. Koniec Schengen? Tusk: Osiągnęliśmy porozumienie w Brukseli. Zakłada ono, że wszelkie ograniczenia nie będą dotyczyć mieszkańców Unii, którzy należą do strefy. Polska wprowadzi nowe państwo do wspólnoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t148468.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nie;bedzie;musiala;sie;dokladac;do;ratowania;grecji,159,0,860063.html) Polska nie będzie musiała się dokładać do ratowania Grecji W nowym pakiecie pomocy nie zostanie użyty mechanizm gwarancji z unijnego budżetu, w którym mieliśmy uczestniczyć. Van Rompuy: _ Wybrano formę pożyczek dwustronnych _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t142980.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecy;chca;sie;ratowac;na;razie;maja;plan,235,0,860139.html) Grecy chcą się ratować. Na razie mają plan Wzrost podatków, redukcja liczby etatów, zaostrzenie kryteriów przyznawania zasiłków to tylko niektóre założenia pakietu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)