Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela: Wojewodowie nie mają prawa do weta

0
Podziel się:

Unijni prawnicy definitywnie uznali, że wojewodowie nie powinni mieć prawa do wetowania decyzji samorządów. Nie powinni nawet powoływać komitetów monitorujących wydawanie unijnych pieniędzy przez samorządy.

Unijni prawnicy definitywnie uznali, że wojewodowie nie powinni mieć prawa do wetowania decyzji samorządów. Z dokumentu, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza", wynika, że nie powinni nawet powoływać komitetów monitorujących wydawanie unijnych pieniędzy przez samorządy.

Dziennik przypomina, że zgodnie w przyjętą w grudniu ustawą o rozwoju regionalnym wojewodowie mogą wetem blokować decyzje samorządów o wydatkowaniu unijnych pieniędzy. W ten sposób rząd chce zdobyć wpływ na 16 miliardów euro, które samorządy będą miały dyspozycji w latach 2007-13.
"Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że już na początku grudnia zeszłego roku Komisja Europejska skrytykowała ten przepis. "Na pierwszy rzut oka i na drugi wygląda, że ta ustawa nie jest zgodna z przepisami unijnymi" - mówiła wtedy "Gazecie" Danuta Hubner, komisarz ds. polityki regionalnej, odpowiadająca w Komisji Europejskiej za wszystko, co ma związek z unijnymi funduszami. Hubner mówiła wówczas, że prawnicy Komisji dokładnie zbadają sprawę i przygotują oficjalną opinię prawną - czytamy w gazecie.

"Gazeta Wyborcza" dowiedziała się, że taka opinia jest już gotowa. Do jej szybszego powstania mógł przyczynić się Brunon Synak (PO), przewodniczący pomorskiego sejmiku. Napisał do polskiego rządu list, w którym wyraził wątpliwość, czy prawo weta przyznane wojewodom nie narusza unijnych przepisów. Korespondencję przesłał również do wiadomości Komisji Europejskiej. Na odpowiedź polskiej minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej się nie doczekał - pisze dziennik dodając, że Synakowi odpowiedziała komisarz Hubner. I zapewniła go, że wynik analizy prawnej podważa legalność weta: "Służby Komisji Europejskiej uznały nadzorcze prawo wojewodów za niezgodne z Rozporządzeniem Ogólnym. Prawo weta narusza bowiem uprawnienia przyznane instytucjom zarządzającym [są nimi regiony w przypadku regionalnych Programów Operacyjnych]" - czytamy w dokumencie podpisanym przez komisarz.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)