Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wielka brytania
12.10.2010 14:39

Brytyjska gospodarka spowalnia, rząd ogłasza cięcia

Spowolnienie gospodarcze nastąpiło w usługach i handlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fesek/CC/Flickr)

Spowolnienie gospodarcze wystąpiło w usługach i handlu detalicznym, zaś ceny domów obniżyły się. Wkrótce rząd ogłosi duże cięcia wydatków rządowych. **

Po nieoczekiwanie silnej ekspansji w drugim kwartale tego roku, brytyjska gospodarka w trzecim kwartale nieco opadła z sił - wynika z raportów.

Ich publikacja zbiega się z przygotowywaniem przez rząd Davida Camerona dużych cięć wydatków rządowych, które ogłosi za tydzień minister finansów George Osborne, i zapewne wywoła debatę o tym, czy kondycja gospodarki uzasadnia głębokie cięcia.

Kwartalny przegląd brytyjskich izb handlowych (British Chambers of Commerce) wskazuje, iż w okresie trzech miesięcy do końca września sektor wytwórczy był prężny, ale nie da się tego powiedzieć o usługach.

[

Brytyjskie banki dźwigają się po kryzysie ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/brytyjskie;banki;dzwigaja;sie;po;kryzysie,4,0,651524.html )
Główny ekonomista BCC David Kern zastrzegł, że tempo ożywienia zwalnia, ale gospodarka wciąż rośnie i uniknie nowej recesji. BCC radzi rządowi, by inwestował w infrastrukturę, popierał eksporterów i zmniejszał obciążenia biurokratyczne. Chce też, by stopy procentowe były niskie przez dłuższy czas.

Na hamowanie gospodarki wskazuje też stan rynku nieruchomości. W ocenie ośrodka RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) ceny mieszkań i domów były we wrześniu niższe, ponieważ wyższej podaży nieruchomości nie zrównoważyło pojawienie się większej liczby kupujących.

RICS ustala indeks na podstawie salda liczby agencji handlu nieruchomości odnotowujących wzrost cen i ich spadek. We wrześniu wynosił on minus 36 pkt. wobec minus 32 pkt w sierpniu. RICS przewiduje dalsze spadki. W ub. tygodniu banku hipoteczny Halifax ogłosił, iż średnia cena nieruchomości w kraju spadła we wrześniu o 3,6 proc. (6 tys. funtów).

Z kolei przegląd danych o sprzedaży detalicznej za wrzesień, opracowywany przez BRC (British Retail Consortium) sugeruje, iż obroty handlu detalicznego we wrześniu były niższe od oczekiwanych, a źródłem większej wartości sprzedaży była droższa żywność.

Wolumen sprzedaży w ujęciu rok do roku z pominięciem nowych sklepów otwartych w tym czasie przyrósł o 0,5 proc. Sprzedaż we wszystkich sklepach razem wziętych była o 2,0 proc. wyższa rdr. Dyrektor generalny BRC Stephen Robertson sądzi, iż zaufanie konsumentów jest niskie, ponieważ mają obawy o przyszłość.

Premier Cameron zapowiedział, że rząd nie odłoży cięć na później, nawet jeśli brytyjska gospodarka zacznie zwalniać. Zasygnalizował zarazem, iż poprze nową rundę QE (zwiększania podaży pieniądza na z góry określoną sumę poprzez wykup rządowego długu i obligacji bankowych).

Cameron nazwał siebie _ fiskalnym konserwatystą i monetarnym aktywistą _. Za ryzyko dla brytyjskiej gospodarki uznał nierównomierne ożywienie w USA i Europie, a także trudniejszy dostęp do kredytu bankowego dla konsumentów i biznesu.

| Czytaj w Money.pl | |
| --- | --- |
| [

]( http://news.money.pl/artykul/bank;centralny;anglii;pojal;decyzje;ws;stop,23,0,688407.html ) | Bank centralny Anglii pojął decyzję ws. stóp Rekordowo niska, benchmarkowa stopa procentowa, wynosi nadal 0,50 proc. |
| [

]( http://news.money.pl/artykul/londyn;znow;wpompuje;miliardy;funtow;w;banki,37,0,686885.html ) | Londyn znów wpompuje miliardy funtów w banki? Zdaniem ekspertów wsparcie wynieść nawet 25 miliardów funtów miesięcznie. |
| [

]( http://news.money.pl/artykul/banki;przyznaja;premie;brytyjski;rzad;ostrzega,62,0,679486.html ) | Banki przyznają premie, brytyjski rząd ostrzega Rząd grozi im wysokimi podatkami, jeśli banki nadal będą wypłacać premie. |

Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz