Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa elektrowni atomowej. Przekonują samorządowców

0
Podziel się:

Ministerstwo gospodarki i inwestor obiecują duże zyski. Ujawnili jakie to kwoty.

Budowa elektrowni atomowej. Przekonują samorządowców
(mg.gov.pl)

Plany rządu i inwestora elektrowni jądrowej przedstawiali w Warszawie przedstawiciele ministerstwa gospodarki oraz spółki PGE Energia Jądrowa samorządowcom z terenów, na których ma powstać pierwsza polska siłownia.

Na zdjęciu pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Konsultacje potwierdziły ogromne zapotrzebowanie na informacje nt. planów rządu i inwestora - powiedziała pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska. _ Przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządów byli bardzo dociekliwi, bardzo interesował ich nie tylko sam proces inwestycyjny, ale i łańcuch korzyści oraz skutków wynikających z tego typu inwestycji _ - podkreśliła.

Na spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego _ Dialog _ przyjechali m.in. przedstawiciele władz województw zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa. Nie pojawili się samorządowcy z gminy Mielno, której mieszkańcy w styczniu w lokalnym referendum opowiedzieli się przeciwko budowie na jej terenie elektrowni. Konsultacje zorganizowano w ramach rządowej kampanii informacyjnej _ Poznaj Atom. Porozmawiajmy o Polsce z Energią _.

_ - Mówiliśmy o możliwości rozszerzenia rynku pracy, znalezienia zatrudnienia, nie tylko w samej elektrowni, ale w sektorze usług, który będzie się dynamicznie rozwijał, gdy lokalizacja zostanie wybrana. Mówiliśmy też o możliwościach wykorzystania przez gminy podatku od nieruchomości _ - powiedziała Hanna Trojanowska.

P.o. prezes PGE Energia Jądrowa Witold Dróżdż przytoczył szacunki firmy doradczej KPMG, z których wynika, że z tytułu tego podatku do budżetu gminy - gospodarza elektrowni może trafiać nawet 36 mln zł rocznie, a sąsiednie gminy mogą mieć do podziału podobną kwotę.

Jesienią 2011 r. inwestor elektrowni - Polska Grupa Energetyczna - wskazała trzy potencjalne lokalizacje: Gąski w gminie Mielno w Zachodniopomorskiem, okolice Lubiatowa w gminie Choczewo oraz Żarnowiec w gminach Gniewino i Krokowa w Pomorskiem.

_ - Jesteśmy gminą turystyczną i ci, którzy mają tu działki, domki, a mieszkają np. w Warszawie, są raczej niechętni _ - powiedział wójt gminy Choczewo Wiesław Gębka. _ Ale gmina brała już udział w budowie jednej elektrowni atomowej - tej nieskończonej w Żarnowcu - i mieszkańcy pamiętają te dobre chwile - spore zarobki, sporo miejsc pracy i liczą na to, że to wszystko wróci. Gmina ma dość duże bezrobocie i każde miejsce pracy jest bardzo ważne _ - zaznaczył Gębka.

Biorący udział w dyskusji b. minister środowiska Andrzej Kraszewski podkreślał, że najtrudniejsze tematy można rozwiązać, gdy się ze sobą mądrze rozmawia. Jako przykład porozumienia podał działające składowisko odpadów promieniotwórczych w gminie Różan. Kraszewski podkreślał, ze obiekt przynosi korzyści zarówno społeczności lokalnej jak i sektorowi jądrowemu. Miasto Rożan poziomem rozwoju można dziś porównać z najlepiej rozwiniętymi miastami Bawarii - mówił prof. Kraszewski.

Plany rządu zakładają wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy ok. 6000 MW. W strategii PGE na lata 2012-2035 przewidziano, że uruchomienie pierwszego bloku energetycznego pierwszej siłowni nastąpi po 2020 r. Przedstawiciele Grupy mówili ostatnio o latach 2022-2023.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wczasy radioaktywne - Gąski, Żarnowiec..." Żółte beczki symbolizujące odpady radioaktywne przynieśli w sobotę przed Kancelarię Premiera działacze Zielonych 2004.
W Polsce nie będzie powtórki Fukushimy - _ Postawiliśmy na prymat bezpieczeństwa nad innymi aspektami _ - mówi minister.
Tusk nie odpuści. Chce mieć więcej prądu Premier rozważa nawet zaangażowanie do tego przedsięwzięcia nowych podmiotów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)