Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budowa tarczy antyrakietowej. Przekręcili wypowiedź Komorowskiego?

0
Podziel się:

Zgodnie z nią, polski prezydent uznał za błąd współpracę z USA. Będzie z tego dyplomatyczny skandal?

Budowa tarczy antyrakietowej. Przekręcili wypowiedź Komorowskiego?
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

W zagranicznych mediach pojawiły się fałszywe komentarze przypisujące prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu nieprawdziwą wypowiedź o rzekomym uznaniu za błąd polsko-amerykańskiej współpracy ws. obrony przeciwrakietowej - powiedział dziś szef BBN Stanisław Koziej.

Jak poinformował wczoraj _ Wprost _, prezydent zaproponował rządowi budowę polskiej tarczy antyrakietowej, zdolnej do obrony terytorium naszego kraju przed atakami z powietrza; chce, aby stała się ona elementem wspólnej tarczy krajów NATO.

_ - Naszym błędem było to, że przyjmując amerykańską ofertę tarczy, nie wzięliśmy w wystarczającym stopniu pod uwagę ryzyka politycznego związanego ze zmianą prezydenta w USA. Zapłaciliśmy za to dużą polityczną cenę. Nie należy tego błędu powtarzać _ - mówi cytowany na stronach internetowych _ Wprost _ prezydent, który udzielił wywiadu tygodnikowi.

Dzisiaj szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreślił, że nie ma _ niczego bardziej mylącego niż zagraniczne komentarze, przypisujące prezydentowi nieprawdziwą wypowiedź o rzekomym uznaniu za błąd polsko-amerykańskiej współpracy ws. obrony przeciwrakietowej _.

_ - Pan prezydent zawsze uważał, że współpraca z USA jest potrzebnym i ważnym elementem budowy sojuszniczego, ogólnonatowskiego systemu obrony przeciwrakietowej _ - powiedział Koziej. Według niego system taki jest Polsce bardzo potrzebny i korzystny - jako _ jeden z istotnych instrumentów realizacji podstawowej funkcji NATO, jaką jest bezpośrednia obrona terytorium państw członkowskich, w tym także terytorium Polski _.

_ - Inne interpretacje są zupełnie bezpodstawne i nieuprawnione _ - podkreślił minister. _ Bronisław Komorowski w wywiadzie dla "Wprost" mówił o błędzie niedoszacowania ryzyka kosztów politycznych, jakie w sposób naturalny poniosła Polska, godząc się na amerykańską instalację na swym terytorium _ - dodał Koziej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/76/m99660.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;tarcza;antyrakietowa;politycy;popieraja;pomysl;prezydenta,137,0,1137033.html) *Sami zbudujemy sobie tarczę antyrakietową * - _ Dziś mamy starzejące się systemy, które coraz mniej nadają się do obrony kraju _ - zwraca uwagę prezydent Komorowski. Jego zdaniem nie ulega wątpliwości, że polsko-amerykańska współpraca w budowie obrony przeciwrakietowej niesie z sobą nie tylko korzyści, ale też ryzyka. - _ Liczymy, że wspólnie z sojusznikami amerykańskimi będziemy je umiejętnie redukować _ - oświadczył szef BBN. Jednym ze sposobów jest - według niego - _ budowa własnej, narodowej obrony przeciwrakietowej, włączonej razem z segmentem amerykańskim na naszym terytorium, w system NATO _.

Według Kozieja dotyczy to także _ kosztów politycznych, związanych ze zmianą przez Stany Zjednoczone koncepcji budowy tarczy - są to koszty zarówno zewnętrzne, w stosunkach z innymi państwami, jak i wewnętrzne, wyrażające się w osłabieniu tradycyjnie mocno proamerykańskiego podejścia polskiej opinii publicznej do współpracy z USA _.

Szef BBN podkreślił, że ryzyka i koszty są nieodłączną częścią procesu zapewniania bezpieczeństwa i występują zawsze. _ - Należy je jednak dobrze - właśnie bez niepotrzebnych błędów - szacować i jednocześnie umieć redukować _ - dodał. _ Swoją obronę chcemy więc budować razem z sojusznikami: amerykańskimi i europejskimi _ - oświadczył Koziej.

Czytaj więcej w Money.pl
Projekt za 15 mld zł uratuje polską zbrojeniówkę? W zgodnej opinii ekspertów Polska potrzebuje tarczy antyrakietowej.
Rosja chce baz wojskowych na Kubie? Doniesienia te zostały kategorycznie zdementowane przez ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.
Tam Pentagon zbuduje antyrakietową stację Pentagon zorganizuje też we wrześniu w rejonie Zatoki Perskiej wielkie manewry marynarki wojennej, na których ćwiczone będzie usuwanie min.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)