Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Dochody państwa wyższe o 4,8 mld zł niż rok wcześniej

68
Podziel się:

W okresie styczeń - luty 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 4,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Dochody państwa wyższe o 4,8 mld zł niż rok wcześniej
(LESZEK KOTARBA / EAST NEWS)

Po lutym tego roku budżet miał 900 mln zł nadwyżki - poinformował w poniedziałkowym komunikacie resorty finansów. W okresie styczeń - luty br. dochody podatkowe wzrosły o 25,6 proc. rok do roku, a z VAT o ponad 40 proc. Ministerstwo Finansów przestrzega przed przedwczesnymi wnioskami.

Zgodnie z komunikatem dochody wyniosły 60,9 mld zł, a wydatki 60,1 mld zł, co oznacza nadwyżkę w wysokości 0,9 mld zł. Wyjaśniono, że w okresie styczeń - luty 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 4,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 25,6 proc. rdr, w tym dochody z VAT były wyższe o 40,1 proc. rdr (tj. ok. 9,6 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 6,9 proc. rdr. (tj. ok. 0,7 mld zł), dochody z PIT były wyższe o 5,5 proc. rdr (tj. ok. 0,4 mld zł), a z CIT były wyższe o 5,8 proc. rdr (tj. ok. 0,3 mld zł).

"Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2017 wg szacunkowych danych wyniosło 60,1 mld zł, tj. 15,6 proc. planu. W analogicznym okresie roku 2016 r. przekazano 59,3 mld zł środków na wydatki" - napisano w komunikacie resortu.

- Pozytywnie oceniając dobre dane o dochodach VAT za luty należy jednak pamiętać, że dochody z VAT były w lutym sztucznie podwyższone przez likwidację kwartalnych rozliczeń podatku dla części przedsiębiorców. Dlatego, choć dochody te wyraźnie rosną, należy ostrożnie podchodzić do wyciągania przedwczesnych wniosków. Pełnym obraz tempa poprawy ściągalności będzie widoczny dopiero po kilku miesiącach - zastrzegł, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Leszek Skiba.

Dodał, że w poprzednich latach wyniki z pierwszych miesięcy roku nie odzwierciedlały prawidłowo trendu, który był widoczny w drugiej połowie roku.

Przypomnijmy, że dochody budżetu państwa wyniosły w ubiegłym roku 314,6 mld zł, a wydatki 360,9 mld zł. Oznacza to, że kasa państwa była na minusie 46,3 mld zł. To dużo lepiej niż zakładano w ustawie budżetowej na ubiegły rok. Zaskakująco duży był jednak w grudniu 2016 r. spadek przychodów z VAT - przez cały rok wykazywano bardzo wysoką dynamikę wpływów (więcej o tym tutaj)
.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(68)
eryk sledzik ...
6 lat temu
Nie zostawili sobie na wizytę u Sowy, by zamawiać ośmiorniczki- to komu oni oszczędzają?
STEFAN
6 lat temu
MAJĄ MILIARD NADWYŻKI Z TYCH STU MILIARDÓW NA JAKIE NAS ZADŁUŻYLI.CZYLI SUMA KOŃCOWA TO MINUS 90 MILIARDÓW
krol
6 lat temu
dac cwaniakowi w sukience tak aby byl w pierwszej dziesiace milonerow!!
Twoje imię
6 lat temu
Wynająć nalepszych prawników z USA i Europy by zwalczyć Komisję awenecką, KOD, PO, PSL, SLD i w ogólę bandę lewacko liberalną.
adp
6 lat temu
To jest efekt zmian w przepisach podatkowych, poprzednio faktury dotyczące poprzedniego roku a wystawione w roku następnym były księgowane w roku poprzednim. Teraz trzeba je księgować podatkowo wg roku wystawienia. Wszystkie sieci, hurtownie itp na początku roku otrzymują premie od producentów za wykonane obroty w 2016 i płacą od nich podatki teraz.
...
Następna strona