Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Nowelizacja budżetu na 2017 r. Będą nowe wydatki rzędu 9,4 mld zł

11
Podziel się:

Będzie m.in. 2,3 mld zł na rekompensaty za deputaty węglowe dla 235 tys. emerytów-górników i prawie miliard na media publiczne. Rząd przyjął nowelizację budżetu na 2017 r.

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju, zapewnia, że tegoroczny deficyt będzie "znacząco niższy" od założonego w budżecie
Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju, zapewnia, że tegoroczny deficyt będzie "znacząco niższy" od założonego w budżecie (Andrzej Hulimka/REPORTER)

Będzie 2,3 mld zł na rekompensaty za deputaty węglowe dla 235 tys. emerytów-górników i prawie miliard na media publiczne. Rząd przyjął nowelizację budżetu na 2017 r.

Wydatki budżetowe w 2017 r. będą istotnie niższe od zakładanych w ustawie budżetowej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu po wtorkowym posiedzeniu.

Potwierdza to minister finansów Mateusz Morawiecki, według którego deficyt budżetu centralnego w tym roku będzie znacząco niższy niż zapisane w tegorocznej ustawie budżetowej 59,35 mld zł.

- Aktualna sytuacja budżetowa jest bardzo dobra. To zasługa zwłaszcza realizowanego skutecznie przez Ministerstwo Finansów uszczelniania systemu podatkowego i walki z mafiami VAT. Po ośmiu miesiącach 2017 r. odnotowaliśmy nadwyżkę budżetu państwa w wysokości niemal 5 mld zł, co jest rekordowym wynikiem. Nie oznacza to jednak, że na koniec 2017 r.nie będzie deficytu budżetowego. Będzie on jednak znacząco niższy, niż zapisany w ustawie budżetowej górny limit wynoszący niemal 60 mld zł - powiedział Morawiecki portalowi wPolityce.pl.

Jak tłumaczy CIR, lepszy wynik budżetu będzie możliwy m.in. dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy przekładającej się na wzrost przychodów ze składek na ubezpieczenia społeczne, a tym samym powodującej mniejsze zapotrzebowanie na dotację z budżetu państwa dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- Zmniejszenie wydatków będzie także możliwe w wyniku niższego wykonania budżetu UE w 2016 r. i związaną z tym redukcją składek wszystkich państw członkowskich (w tym Polski) należnych za 2017 r. - pisze w komunikacie CIR.

Prawie 10 miliardów oszczędności

Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie limitu wydatków w innych częściach budżetowych o prawie 9,4 mld zł. Wyjaśniono, że zaoszczędzone środki zostaną wykorzystane m.in. na wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe dla emerytów-górników. Jeszcze w tym roku pieniądze otrzyma ok. 235 tys. osób.

Zobacz także: Morawiecki dla money.pl o PKB: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy

Pieniądze będą przeznaczone też na m.in. dokapitalizowanie Polskiego Funduszu Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, zrekompensowanie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji ubytku wpływów abonamentowych z tytułu zwolnień z opłat abonamentowych za lata 2010-2017 oraz opłacenie zwiększonych składek do organizacji międzynarodowych.

W projektowanej nowelizacji przewidziano również zwiększenie środków na realizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz na sfinansowanie wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

CIR zaznaczyło, że zaproponowane rozwiązania nie zmieniają podstawowych wielkości budżetu wynikających z ustawy budżetowej na 2017 r. z 16 grudnia 2016 r. Dochody pozostawiono na poziomie 325,4 mld zł, wydatki - 384,7 mld zł, deficyt - 59,3 mld zł.

Do przewidzianych w projekcie nowelizacji budżetu przesunięć odnosi się przyjęty również we wtorek przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej.

- W celu skutecznej realizacji w 2017 r. zadań w sektorze górnictwa węgla kamiennego, wprowadzono przepis umożliwiający uelastycznienie gospodarki finansowej ministra energii oraz zabezpieczający w tegorocznym budżecie państwa środki na wypłatę świadczeń rekompensacyjnych z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Na ten cel zostanie przeznaczone ok. 2,3 mld zł dla emerytów-górników - poinformowało CIR.

Ustawa przewiduje przekazanie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji rekompensaty w wysokości 980 mln zł za utracone w latach 2010-2017 wpływy z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień ustawowych.

- Środki te zostaną przeznaczone przez KRRiT publicznej radiofonii i telewizji na realizację zadań misji publicznej - w wysokości nieprzekraczającej wydatków poniesionych na jej wykonywanie - wyjaśniono.

Rezerwa celowa

Utworzona zostanie też rezerwa celowa na zakup wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach publicznych (podstawowych i średnich), zapewniających uczniom poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej (udzielanych przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną). CIR tłumaczy, że rezerwa ta (około 88 mln zł) zostanie podzielona między wnioskujące jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły publiczne, najpóźniej do 15 grudnia 2017 r.

Projekt ustawy okołobudżetowej zakłada utworzenie nowej rezerwy celowej w wysokości 316,9 mln zł "na uzupełnienie wydatków zaplanowanych na realizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci oraz wypłatę dodatku wychowawczego i dodatku do zryczałtowanej kwoty, o których mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Program "Rodzina 500+"), a także na wydrukowanie Kart Dużej Rodziny."

Ponadto, zgodnie z projektem, minister rozwoju przeznaczy 100 mln zł na zakup i objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym PAIH na realizację zadań zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Obie ustawy maja wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

autor: Marcin Musiał

gospodarka
media
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
MH
7 lat temu
2,3 mld zł dla górników ciekawe za co. Nie dość, że mają możliwość szybszego przejścia na emeryturę to jeszcze należny im się deputat węglowy, może jeszcze barbórkę i 13 im dać??
Kondzio
7 lat temu
Nadwyżka budżetowa! Dobre! Wciskają nam ciemnotę jak za komuny albo jeszcze lepszą! Propaganda działa świetnie. Mam tylko nadzieję, że są jeszcze ludzie, którzy to widzą. Przecież Morawiecki przedstawił właśnie zestawienie budżetowe unii europejskiej, to dlaczego był w nim taki deficyt. Chyba coś tu jest nie tak!
ZK590
7 lat temu
w tym 2,5 mld dla emerytów i rencistów górniczych za to że do 40 roku życia raczyli wykopać to co leży pod ziemią i należy do wszystkich Polaków. Teraz zasłużeni z emeryturą od 3 tys.wzwyż oczekują od podatników na rekompensatę za deputat węglowy. Emeryt, który pracował do 65 lat na budowie niech marznie.
ufo
7 lat temu
Ano będą
ufo
7 lat temu
Ano będą. Dziwne by było, gdyby ich nie było