Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet Polski w 2016 r. nie ma charakteru wyborczego, twierdzi minister Szczurek

0
Podziel się:

Rządowe prognozy tegorocznego, jak również przyszłorocznego wzrostu PKB są konserwatywne - uważa minister finansów Mateusz Szczurek.

Budżet Polski w 2016 r. nie ma charakteru wyborczego, twierdzi minister Szczurek
(Ministerstwo Finansów)

Dodaje, że w 2016 r. głównymi motorami wzrostu gospodarczego będą popyt krajowy, przyspieszenie konsumpcji oraz poprawa na rynku pracy.

- Cały czas dosyć silny wzrost inwestycji przy spadającym wpływie sektora publicznego. Makroekonomicznie jest to jest naturalna i właściwa tendencja - dodał w rozmowie z dziennikarzami.

- Tegoroczna prognoza dotycząca wzrostu PKB o 3,4 proc. jest bardzo konserwatywna. Patrząc całościowo na prognozy na ten i przyszły rok, to obie są konserwatywne - powiedział

Przekonywał również, że przyjęte we wtorek 9 czerwca przez rząd założenia projektu budżetu na 2016 r. nie mają charakteru wyborczego.

Wskazał, że gdy koalicja rządząca wygrywała wybory, był to czas dosyć istotnego ograniczania deficytu finansów publicznych. - Zarówno w roku wyborczym, jak i tym następnym - dodał.

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2016 rok ze wzrostem PKB 3,8 proc. i średnioroczną inflacją 1,7 proc. Zgodnie z założeniami przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wzrośnie o 0,8 proc. (wobec 0,9 proc. w br.), a stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2016 r. roku wyniesie 9,8 proc. (wobec przewidywanego wskaźnika w wysokości 10,5 proc. na koniec tego roku).

Według propozycji rządu w 2016 r. płaca minimalna miałaby wynieść 1850 zł brutto. W tym roku płaca minimalna to 1750 zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd mógł obniżyć podatki mimo procedury - Przecież suwerenem w Polsce mimo wszystko jest Sejm. To wcale nie jest tak, że Bruksela nam dyktowała, co Polska może zrobić, a co nie - zaznaczył.
Kopacz walczy o głosy. Szykuje 10 ustaw Póki co jednak nie chce zdradzać, co mają zawierać. Pochwali się dopiero podczas konwencji PO.
Projekt budżetu UE na rok 2016 Komisja przedstawiła projekt budżetu UE na 2016 rok - wynosi on 143,5 mld euro w środkach na płatności, które będą wspierały ożywienie gospodarki europejskiej i poprawę warunków życia w Europie i poza nią. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje mające na celu rozwój innowacyjności i tworzenie miejsc pracy, jak również wspierające konwergencję wśród państw członkowskich ...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)