Notowania

Budżet Rosji. Resort finansów planuje 10-procentową redukcję wydatków

- Nie chodzi o rewizję, lecz adaptację do nowych warunków ekonomicznych - przekonuje minister finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(premier.gov.ru / Wikipedia (CC BY 3.0))

Ministerstwo Finansów Rosji proponuje przygotowanie zapasowego wariantu budżetu na 2015 rok i okres planowy 2016-17, przewidującego 10-procentową redukcję wydatków w latach 2016-17 - informuje dziennik _ Wiedomosti _.

W piątek Duma Państwowa przyjęła już projekt budżetu w pierwszym czytaniu i skierowała go do drugiego czytania. Sekwestracja, czyli cięcie wydatków, może nastąpić podczas drugiego czytania.

W poniedziałek rządowe poprawki do projektu budżetu były tematem specjalnej narady zwołanej przez premiera Dmitrija Miedwiediewa. Szczegóły nie są znane.

Według cytowanego przez _ Wiedomosti _ ministra finansów Antona Siłuanowa (na zdjęciu) cięcia nie dotkną budżetu na 2015 rok, w którym przewidziano możliwość sięgnięcia po 500 mld rubli (12,2 mld dolarów) z Funduszu Rezerwowego. _ Wszelako rezerwy nie są nieograniczone, a niekorzystna sytuacja gospodarcza może się przeciągnąć _ - oświadczył Siłuanow.

Szef resortu finansów zaznaczył, że _ chodzi nie o rewizję budżetu, lecz jego adaptację do nowych warunków ekonomicznych _.

Siłuanow już podczas piątkowej dyskusji w Dumie zapowiedział przygotowanie zapasowego wariantu budżetu na lata 2015-17 na wypadek - jak to określił - niesprzyjającej sytuacji gospodarczej. Minister oświadczył wówczas, że _ jeśli warunki zewnętrzne będą tak niełatwe, jak obecnie, to trzeba będzie zawczasu określić, z jakich wydatków można zrezygnować _.

W związku z zaangażowaniem Rosji w konflikt na wschodzie Ukrainy Unia Europejska i USA nałożyły na Moskwę sankcje, w tym gospodarcze, w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych. Rząd obiecał pomóc podmiotom gospodarczym objętym sankcjami i mającym trudności z refinansowaniem swoich zobowiązań.

W swoim piątkowym wystąpieniu Siłuanow podkreślił, że _ w budżecie nie może być wydatków, które zostały zaplanowane w innej rzeczywistości gospodarczej _. Zauważył, że aktualne prognozy makroekonomiczne - cena ropy naftowej, kurs rubla i tempo wzrostu gospodarczego - różnią się od tych, na których oparto projekt budżetu.

Już wcześniej Siłuanow ostrzegał, że jeśli ceny ropy i kurs rubla pozostaną na obecnym poziomie, to w budżecie na 2015 rok może zabraknąć 500 mld rubli (12,2 mld dolarów). Projekt opiera się na prognozie, że średnia cena ropy naftowej Urals w latach 2015-17 wyniesie 100 dolarów za baryłkę wobec 104 USD w 2014 roku. Obecnie - 83,61 USD.

Eksperci z Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie podliczyli, że spadek ceny ropy o dolara na baryłce sprawia, że budżet Rosji traci 80 mld rubli (1,95 mld USD). Przy cenie 85 dolarów może stracić 1,2 bln rubli (29,26 mld USD).

Powołując się na źródło w Ministerstwie Finansów, _ Wiedomosti _ podały, że 10-procentowa redukcja wydatków budżetowych pozwoli zaoszczędzić około 1,5 bln rubli (36,6 mld USD).

Skierowany do drugiego czytania w Dumie projekt budżetu przewiduje, że w przyszłym roku deficyt budżetowy wyniesie 0,6 proc. produktu krajowego brutto (PKB), a także, iż PKB wzrośnie o 1,2 proc., produkcja przemysłowa - o 1,6 proc., realne dochody ludności - o 0,4 proc., a obroty handlu detalicznego - o 0,6 proc.

Produkt krajowy brutto osiągnie wartość 77,48 bln rubli (2 bln dolarów).

Projekt zakłada też, że inflacja w 2015 roku wyniesie 5-6 proc. wobec 7,5 proc. w bieżącym roku. Prognozowany kurs dolara na przyszły rok - 37,5 rubli (obecnie - 41,97 RUB).

W dokumencie przyjęto, że eksport w 2015 roku osiągnie 495 mld USD, a import - 325 mld dolarów. Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wyniesie 38 mld USD.

W projekcie budżetu na okres planowy 2016-17 założono, że w 2016 roku PKB wzrośnie o 2,3 proc., a w 2017 - o 3 proc. Inflacja w 2016 roku ma spaść do 4-5 proc., a w 2017 - do 3,5-4,5 proc. Zarówno w 2016, jak i w 2017 roku deficyt budżetowy zaplanowano na poziomie 0,6 proc. PKB.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: budżet rosji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz