Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet MON-u będzie mniejszy o 7,7 mld złotych

0
Podziel się:

Resort poinformował, że większość oszczędności w MON-ie obejmie wydatki majątkowe.

Budżet MON-u będzie mniejszy o 7,7 mld złotych
(Agencja SE/East News)
bEEjsUvF

Ministerstwo zapewnia, że cięcia nie dotkną strategicznych programów modernizacyjnych.

Za przyjęciem pozytywnej opinii ws. nowelizacji budżetu zagłosowało 14 posłów; 10 było przeciwnych; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa budżetowa określiła wydatki obronne na 2013 r. na 31,4 mld zł, z czego w części _ obrona narodowa _ zaplanowano 31,2 mld zł. Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji budżetu ta ostatnia kwota ma spaść do 28 mld zł, z tego wydatki bieżące mają wynieść 21,7 mld zł, a majątkowe - 6,3 mld zł. Rząd chce więc zmniejszyć budżet MON o ok. 10 proc. Cięcia we wszystkich resortach mają wynieść łącznie 7,7 mld zł; największą ich część przewidziano właśnie w resorcie obrony.

bEEjsUvH

Debata nad zaopiniowaniem zmian w budżecie w części dotyczącej wydatków obronnych skończyła się wczoraj.

Jak poinformował posłów wiceszef MON Robert Kupiecki, większość oszczędności obejmie wydatki majątkowe, które spadną o 1 mld 876 mln zł - z 8 mld 168,8 mln zł do 6 mld 292,5 mln zł. _ - Zmniejszenie wydatków w tym obszarze wymusza renegocjowanie lub przesunięcie w czasie wykonania niektórych zamówień na dostawy i remonty uzbrojenia i sprzętu. Nie dotknie to strategicznych programów modernizacyjnych _ - zapewnił Kupiecki.

Ponad 400 mln zł oszczędności wynika z tego, że z wojska w tym roku odejdzie mniej żołnierzy, niż początkowo założono. Resort spodziewał się odejścia 4 tys. osób, teraz szacuje to na nie więcej niż 2,8 tys. Stąd obcięcie dotacji o 241,3 mln zł, głównie zmniejszenie wypłat odpraw mieszkaniowych. Podobnie o 143,2 mln zł spadną wydatki na świadczenia dla osób fizycznych - przede wszystkim na świadczenia emerytalne dla odchodzących żołnierzy (91,7 mln zł) i wypłaty dla żołnierzy służących w kontyngentach zagranicznych (35 mln zł), co wynika z tego, że kontyngent w Afganistanie jest redukowany szybciej niż zakładano przy planowaniu budżetu. Budżet misji zagranicznych spadnie o 19 proc. - z 560 mln zł do 453,1 mln zł.

O 885,7 mln zł spadną wydatki bieżące. Złożą się na to: mniejsze wypłaty 12-miesięcznego wynagrodzenia przysługującego odchodzącym ze służby (78,3 mln zł); mniejsze wydatki na świadczenia dla tych osób (odprawy, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, nagrody jubileuszowe i składki na ubezpieczenie społeczne - łącznie 65,5 mln zł); mniejsze zakupy materiałów i wyposażenia, w tym paliwa, smarów, amunicji i materiałów wybuchowych (337,7 mln zł); przesunięcie na przyszłe lata części przeglądów, konserwacji i naprawy; oraz przesunięcie części zakupów usług, w tym podróży służbowych (125,4 mln zł). _ - Cięcia w tej grupie wydatków wymuszą zmiany w planach szkolenia jednostek _ - powiedział Kupiecki.

bEEjsUvN

Oszczędności w wydatkach obronnych spoza budżetu MON to łącznie 48,7 mln zł. Dotyczy to programu mobilizacji gospodarki (47,8 mln zł) oraz programu pozamilitarnych przygotowań obronnych (mniej niż 1 mln zł).

_ - Zmniejszenie wydatków resortu obrony narodowej nie wpłynie na wypłatę wynagrodzeń, uposażeń oraz emerytur i rent _ - podkreślił Kupiecki.

Komisja obrony miała wczoraj zaopiniować dla komisji finansów tę część projektu nowelizacji budżetu, która dotyczy obronności. Opinii nie udało się jednak przyjąć. Zarówno projekt uchwały z pozytywną opinią zgłoszony przez Mieczysława Łuczaka (PSL), jak i z negatywną proponowany przez Stanisława Wziątka (SLD) nie uzyskały większości. W obu głosowaniach był remis po 13 głosów za i przeciw, przy braku głosów wstrzymujących.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski: Koniec polityki ekspedycyjnej _ -Mniej na misje zewnętrzne, więcej na modernizację armii _- zapowiada prezydent.
Msza święta w intencji Wojska Polskiego Uczestniczą w niej m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską i szef MON Tomasz Siemoniak.
Będzie raport o samobójstwach w wojsku Skala samobójstw w wojsku stała się głośna w połowie ub.r., gdy media opisały trzy takie przypadki, które miały miejsce w jednostce w Szczecinie. MON zapowiedział wówczas, że zbada ten problem.
bEEjsUwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)