Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet na 2013 i 2014 rok. "Poprawki są bardzo konserwatywne"

0
Podziel się:

Analitycy Barclays Capital uważają, że obecne plany budżetowe są praktycznym wnioskiem wyciągniętym przez rząd z niezrealizowania celu przychodów za bieżący rok.

Budżet na 2013 i 2014 rok. "Poprawki są bardzo konserwatywne"
(Witold Rozbicki/REPORTER)
bEDMUOuZ

Zarówno poprawki do budżetu za ten rok jak również projekt budżetu na 2014 roku są bardzo konserwatywne, co jest praktycznym wnioskiem wyciągniętym przez rząd z niezrealizowania celu przychodów za bieżący rok - sądzi bank Barclays Capital (BC).

Na zdjęciu Jacek Rostowski, minister finansów

Za 2013 rok rząd podwyższył cel deficytu do 51 mld zł. z 35 mld zł. Barclays Capital sądzi, że wykonanie budżetu w końcówce roku może być lepsze, a deficyt faktycznie wyniesie około 45 mld zł.

bEDMUOvb

_ Podwyższenie progu deficytu miało wpływ na potrzeby budżetowe, które ministerstwo finansów ocenia obecnie na 166 mld zł wobec 146 mld zł. przewidywane wcześniej. Biorąc pod uwagę poprawę wykonania budżetu w najbliższych miesiącach oceniamy, że potrzeby mogą powiększyć się tylko o 10 mld zł _ - napisali analitycy w przeglądzie za czwarty kwartał.

_ Polskie władze chcą sfinansować dodatkowe potrzeby po połowie na rynku krajowym i zagranicznym. Większość zagranicznego długu będzie pochodziła ze źródeł pozarynkowych (pożyczek międzynarodowych instytucji finansowych), które mogą sięgnąć ok. 6 mld zł., co oznacza, że dalsze potrzeby, które rząd sfinansuje na rynku wyniosą 6-9 mld zł _ - tłumaczą.

Stąd - ich zdaniem - zachodzi niewielka możliwość, że rząd przed końcem roku zaciągnie dług na rynku walutowym.

O projekcie budżetu na 2014 r. Barclays Capital napisał, że _ zachodzi wobec niego dużo mniejsze ryzyko niezrealizowania założonych przychodów niż w budżecie za obecny rok _. Resort finansów założył deficyt na 47 mld zł.

bEDMUOvh

Potrzeby budżetowe brutto powinny zmniejszyć się do 131 mld zł. ze 166 mld zł. zaplanowanych w budżecie na br. po korekcie - szacuje BC.

_ Wykonanie budżetu na 2014 r. może przynieść pozytywną niespodziankę. Stąd potrzeby budżetu na najbliższy rok mogą obniżyć się w większym zakresie niż planuje rząd _ - przewidują analitycy.

Prognoza PKB Barclays Capital na lata 2013-14 wynosi odpowiednio 1,0 proc. oraz 2,8 proc., a inflacji średniorocznej 1,1 proc. oraz 2,6 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDMUOvi
bEDMUOvC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)