Notowania

Bułgaria: Związki zawodowe zapowiadają protesty

Sprzeciwiają się rządowym planom reformy emerytalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Bułgarskie związki zawodowe podjęły decyzję o przeprowadzeniu w najbliższym czasie serii akcji protestacyjnych przeciw rządowym planom reformy emerytalnej. Jako pierwsi już w przyszłym tygodniu do strajku przystąpią górnicy.

O zapowiadanym strajku górników, którzy należą do grup zawodowych najsilniej dotkniętych planowanymi reformami, poinformował wiceprzewodniczący największej centrali związkowej w kraju KNSB (Konfederacja Niezależnych Związków Zawodowych) Walentin Nikiforow.

W przyszły czwartek, kiedy kontrowersyjny projekt będzie rozpatrywany przez posłów, centrala planuje rozbić miasteczko namiotowe przed parlamentem. Jednocześnie w całym kraju ruszy zbieranie podpisów przeciw zmianom. Z kolei 7 października w Sofii odbędzie się ogólnokrajowy wiec protestacyjny. _ Naszym celem jest zmuszenie rządu do wycofania projektu _ - powiedział Nikiforow.

Według związkowców, kształt reformy powinien być uzgodniony w wyniku dialogu, co obecnie jest niemożliwe. _ Przystawiono nam pistolet do głowy. W takiej sytuacji nie możemy negocjować. Do rozmów może dojść tylko po wycofaniu projektu _ - powiedział kolega Nikoforowa, Płamen Dimitrow.

Przeciw reformom wypowiedziały się związki transportowców, energetyków, pracowników przemysłu chemicznego i metalowego.

Zdaniem związkowców, efekt finansowy planowanych reform dla redukcji deficytu budżetu będzie znikomy.

Rządowy projekt zmian systemu emerytalnego zakłada podniesienie o dwa lata wieku emerytalnego dla pracowników I i II kategorii zatrudnienia, czyli dla osób pracujących w warunkach niebezpiecznych lub groźnych dla zdrowia.

Dla większości pracujących, należących do III kategorii zatrudnienia, niezbędny do otrzymania emerytury staż pracy ma być stopniowo podnoszony, aż będzie wyższy o trzy lata. W 2013 roku ma on wynosić 37 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Formalnie nie podniesiono wieku emerytalnego dla tej grupy pracowników z obecnych 60 lat w wypadku kobiet i 63 lat dla mężczyzn, lecz w praktyce osoby z wyższym wykształceniem lub przez jakiś czas bezrobotne po osiągnięciu odpowiedniego wieku nie będą jeszcze mieć prawa do emerytury.

Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz