Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Burmistrz Zakopanego szastał pieniędzmi?

0
Podziel się:

Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające wobec burmistrza Zakopanego, który z budżetu miasta wydał 60 tys. zł na obsługę prawną spraw karnych wytoczonych przeciw niemu i obecnej sekretarz miasta.

Burmistrz Zakopanego szastał pieniędzmi?
(Tomasz Skowroński/CC/Wikipedia)

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu wszczęła postępowanie sprawdzające wobec burmistrza Zakopanego Janusza Majchra, który z budżetu miasta wydał 60 tys. zł na obsługę prawną spraw karnych wytoczonych przeciw niemu i obecnej sekretarz miasta.

_ Zawiadomienie do prokuratury złożyła Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie, która uznała że burmistrz przekroczył swoje uprawnienia wydając publiczne pieniądze na adwokatów _ - powiedział zastępca prokuratora rejonowego w Nowym Targu Zbigniew Gabryś.

RIO po kontroli wydatków zakopiańskiego urzędu nakazała zwrot wydanych na adwokatów pieniędzy. Jak wynika z raportu RIO, publiczne pieniądze zostały wydane na obsługę prawną w dwóch sprawach karnych, które toczyły się przeciwko Majchrowi i obecnej sekretarz miasta Renacie Szych.

Wydatki te, według RIO, nie są związane z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty i naruszyły postanowienia ustawy o samorządzie gminnym.

Burmistrz był oskarżony o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w miejscowym radiu - sprawa zakończyła się uniewinnieniem, a burmistrz ostatecznie zwrócił pieniądze za obsługę prawną do miejskiej kasy.

Szych, która wówczas pełniła funkcję miejskiej radnej i przewodniczącej komisji rewizyjnej, była oskarżona o niedopełnienie obowiązków - sprawa również zakończyła się uniewinnieniem. Po kontroli RIO sekretarz zobowiązała się do zwrotu pieniędzy do miejskiej kasy.

Jak wyjaśnił przewodniczący Rady Miasta Zakopanego Jerzy Zacharko, Szych wówczas nie była urzędniczką, więc publiczne pieniądze nie powinny być wydawane na jej obronę prawną.

Postępowanie sprawdzające w nowotarskiej prokuraturze potrwa 30 dni.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd nie zgodził się na zwolnienie Polaków Wnioskowi o zwolnienie Polaków z irlandzkiego aresztu tak, by mogli odpowiadać z wolnej stopy sprzeciwiła się prokuratura. Powołała się na policję, której zdaniem sprawa może zatoczyć szersze kręgi.
Prokurator chciał się zabić. Przez mobbing? Prokuratura Okręgowa w Łomży wyjaśnia okoliczności próby samobójczej w prokuraturze rejonowej w Piszu na Mazurach. Na życie targnął się tam jeden z młodych prokuratorów.
Zamieszani w korupcję przy prawach jazdy Małopolskie prokuratury skierowały do sądów kolejne akty oskarżenia przeciwko właścicielom szkół jazdy, instruktorom i lekarzom.
Żołnierze z Nangar Khel wrócą przed sąd? Prokuratura wojskowa zamierza złożyć odwołanie od wyroków zasądzających łącznie ponad 1,3 mln zł trzem żołnierzom z Afganistanu.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)