Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Byli powstańcy warszawscy apelują do mieszkańców stolicy, by o 17.00 uczcili pamięć poległych.

0
Podziel się:

Dziś mija 58. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O 17-tej - w "W" - w całym mieście zawyją syreny i zostanie na minutę wstrzymany ruch uliczny.

Byli powstańcy proszą mieszkańców stolicy i gosci, aby zatrzymali się i uczcili w ten sposób pamięć poległych.
Uroczystości upamiętniające rocznicę odbędą się pod Grobem Nieznanego Żołnierza, przy Pomniku Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Krajowej. O godzinie 17.00 uroczyste złożenie kwiatów, a także apel poległych, odbędzie się przy Pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na godzinę 19.00 zaplanowano uroczystości przy Pomniku "Polegli Niepokonani" przy cmentarzu na Woli.
Powstaniu Warszawskiemu towarzyszyło powstańcze Radio Błyskawica. Stacja zaczęła nadawać 8 sierpnia 1944 roku. Tego dnia ludność cywilna i powstańcy zaskoczeni zostali dźwiękami "Warszawianki", jakie zabrzmiały z ulicznych głośników. A zaraz potem rozległy się słowa w języku polskim: "Tu Warszawa. Tu Warszawa. Warszawa walczy. Po pięciu latach straszliwego terroru, po latach walki podziemnej Warszawa wyszła na ulicę, by w blasku dnia jawnie wyrównać rachunki krzywd z niemieckim najeźdźcą i zdobyć upragnioną wolność!".
Słowa te wypowiedział spiker nowej powstańczej radiostacji "Błyskawica" Zbigniew Świętochowski ps. "Krzysztof". Zapoczątkowały one codzienne programy, które emitowano cztery razy dziennie. "Błyskawica" podawała aktualne komunikaty z pierwszej linii walk, reportaże z barykad, nazwiska poległych, cywilne komunikaty, a także wiersze i piosenki powstańcze. Radio Błyskawica nadawało także programy po niemiecku i angielsku. Z nadajnika "Błyskawicy" korzystała też radiostacja Polskiego Radia. Nadajnik stacji skonstruowali w czasie wojny Antoni Zębik i Bolesław Drożdż. Radio Błyskawica często musiało zmieniać swoją siedzibę, poniewaz Niemcy robili wszystko, aby zniszczyć stację. Pierwsze studio mieściło się w gmachu PKO, na rogu Jasnej i Świętokrzyskiej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)