Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Sejm nie chce komisji śledczej w sprawie caracali. Przynajmniej na tym posiedzeniu

103
Podziel się:

Sejm nie zajmie się na tym posiedzeniu wnioskiem o powołanie sejmowej komisji śledczej mającej zbadać działania rządu związane z przetargiem na śmigłowce dla polskiej armii.

Sejm nie chce komisji śledczej w sprawie caracali. Przynajmniej na tym posiedzeniu
(Lukasz Szelag/REPORTER)

Polska miała kupić od Airbus Helicopters 50 maszyn za 13,5 mld zł. To właśnie francuski Airbus oferujący caracale wygrał przetarg na śmigłowce wielozadaniowe, ale po objęciu władzy przez PiS, nowy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaczął podważać ustalenia przetargowe. Aby kontrakt doszedł do skutku, trzeba było jeszcze wynegocjować warunki offsetu. Do porozumienia jednak nie doszło.

Ministerstwo Rozwoju zakończyło negocjacje z Airbus Helicopters w październiku zeszłego roku. "Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego" - podał wówczas resort w komunikacie.

Takie zakończenie rozmówi bardzo nie spodobało się opozycji. Tym bardziej, że zerwanie rozmówi może Polskę drogo kosztować.

W czwartek Sejm decydował, czy chce się zająć projektem uchwały w sprawie powołania komisji śledczej "do zbadania działań podejmowanych przez organy administracji rządowej dotyczących procesu zakupu wielozadaniowych śmigłowców dla Sił Zbrojnych". Wniosek o dodanie projektu do porządku obrad jednak upadł. Poparło go 183 posłów, 236 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm odrzucił wniosek o wysłuchanie na tym posiedzeniu informacji szefowej rządu o udziale członka podkomisji smoleńskiej Wacława Berczyńskiego w zerwaniu rozmów z Airbusem. Chodzi o jego słynne słowa, że to on "wykończył caracale".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(103)
krmor
6 lat temu
Zeby kupic Carakale tto trzeba byc Glupim cos takiego jak byla by komisja to duzo ludzi POszlo by do wiezienia
Polak
6 lat temu
Po co komisja??? Żeby wyszły na jaw ciemne interesiki kaczorka i maciarka???
mmm
6 lat temu
ja zem w ameryce tyle lat byla i niewidziala takiej glupiej baby jak wasa tesciowa ,zeby rodzonemu synowi i synowej roboty zazdroscic,zeby nie robili to rozuniem,ale za robote tak dokucac
jan
6 lat temu
PIS się boi, bo wyjdzie na jaw, że przetarg był dobrze przygotowany tylko go uwalono bo podpisany został przez PO.
Małodobry
6 lat temu
Blisko dwa lata już rządzą, wojsko dalej lata na przedpotopowym, ruskim złomie, nowych śmigłowców nie ma, a nawet nowego przetargu nie ma. Przypomina się stary dowcip z czasów, gdy ś.p. Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy: "Dlaczego za prezydentury Kaczyńskiego nie ma przekrętów przy przetargach ? Bo nie ma żadnych przetargów.".
...
Następna strona