Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Caritas rozdał tornistry uczniom. Nie tylko polskim

0
Podziel się:

Tornistry trafiły do dzieci potrzebujących z archidiecezji przemyskiej i diecezji ościennych: rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

Caritas rozdał tornistry uczniom. Nie tylko polskim
(skynesher/iStockphoto)

Prawie 8 tys. uczniów odebrało tornistry z wyprawką szkolną podczas finału ogólnopolskiej akcji Tornister pełen uśmiechów w niedzielę w Przemyślu. Tornistry z wyposażeniem przygotowała Caritas archidiecezji przemyskiej.

Jak poinformował kanclerz kurii archidiecezjalnej w Przemyślu ks. Bartosz Rajnowski tornistry trafiły do dzieci potrzebujących z archidiecezji przemyskiej i diecezji ościennych: rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

_ - Takie tornistry otrzymało też kilkadziesiąt dzieci z Ukrainy, które spędzały wakacje w ośrodkach przemyskiej Caritas. Właśnie tym akcentem kończą wypoczynek u nas _ - powiedział ks. Rajnowski.

Dzieci otrzymały plecaki, w których znalazły się zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, flamastry, plastelina, długopisy, ołówki i przybory geometryczne. Każdy tornister z wyposażeniem kosztował około 100 zł.

Na apel przemyskiej Caritas odpowiedziało wiele firm z regionu, samorządów, parafii i osób prywatnych. Z kolei uczniów wskazywały m.in. miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, szkoły, parafie. Każde dziecko, które przyjechało po odbiór tornistra, otrzymało też talon na posiłek i słodycze.

Finał akcji Tornister Pełen Uśmiechów połączono z Wincentiadą - dniami patrona Przemyśla - św. Wincentego. Trwający prawie cały dzień piknik poprzedziła msza w miejscowym kościele franciszkanów w intencji Przemyśla i wystawienie relikwii świętego Wincentego. Później odbywały się m.in. zabawy dla najmłodszych i całych rodzin, w tym: konkursy plastyczne, pokazy rzemiosła, występy szczudlarzy i kuglarzy. Na zakończenie niedzielnego finału akcji odbędą się jeszcze koncerty Łukasza Zagrobelnego i zespołu Lombard.

Akcja Caritas Polskiej _ Tornister pełen uśmiechów _ organizowana jest po raz szósty, a jej finał już po raz trzeci odbył się w Przemyślu. Celem akcji jest pomoc i zwiększenie szans edukacyjnych uczniów z najuboższych rodzin. W kampanię włączyły się diecezjalne Caritas w całej Polsce. W wielu parafiach do specjalnych koszy zbierane były podstawowe artykuły szkolne, które wypełniły plecaki kupione przez Caritas.

Pozostałe wyprawki będą wręczane dzieciom przez Szkolne Koła i Parafialne Zespoły Caritas na przełomie sierpnia i września w poszczególnych diecezjach. Rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska przypomniał, że w ubiegłym roku przygotowano 30 tys. wyprawek z artykułami szkolnymi, i wyraził nadzieję, że w tym roku uda się ich przygotować jeszcze więcej.

Tegoroczną kampanię _ Tornister pełen Uśmiechów _ po raz kolejny wspierali wydawcy z Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson i Macmillan za pośrednictwem Caritas bezpłatnie przekazali ponad 7 tysięcy podręczników i pakietów edukacyjnych, na łączną kwotę ponad 300 tys. zł. Książki, ćwiczenia i inne pomoce szkolne zostaną osobno przekazane potrzebującym.

Przewodniczący sekcji wydawców edukacyjnych w Polskiej Izbie Książki Jarosław Matuszewski przypomniał, że wydawcy edukacyjni już po raz trzeci uczestniczą w akcji _ Tornister Pełen Uśmiechów _; w ciągu trzech lat przekazali ponad 30 tys. podręczników i pakietów edukacyjnych.

_ - Cieszymy się, że dzięki współpracy z Caritasem możemy przyczyniać się do wyrównywania szans edukacyjnych dzieci z najbardziej potrzebujących rodzin _ - powiedział Matuszewski.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)