Notowania

CBŚP rozbiło gang, który przerabiał olej smarowy na napędowy. Państwo straciło 26 mln zł

Policjanci ustalili, że grupa przestępcza utworzyła kilkanaście firm, także poza Polską, które były wykorzystywane do kupna, sprowadzania, transportowania i sprzedaży przerobionego oleju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)

Policjanci z CBŚP zatrzymali trzech członków grupy przestępczej podejrzanych o wielomilionowe wyłudzenia podatków w międzynarodowym obrocie olejem smarowym, który był przetwarzany i sprzedawany w Polsce jako olej napędowy - dowiedziała się w środę w CBŚP.

Mężczyźni, w tym organizator procederu, zostali zatrzymani w Kołobrzegu i Trzebiatowie przez CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami urzędów celno-skarbowych z Zielonej Góry i Szczecina.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działa od lutego 2015 do lutego 2016 roku. Jej członkowie sprowadzali olej smarowy z Niemiec i Belgii, a następnie we wsi na terenie woj. zachodniopomorskiego przerabiali na olej napędowy. Według dokumentów Polska miała być tylko krajem tranzytowym, a olej smarowy miał trafiać na Łotwę.

Policjanci ustalili, że grupa przestępcza utworzyła kilkanaście firm, także poza Polską, które były wykorzystywane do kupna, sprowadzania, transportowania i sprzedaży przerobionego oleju.

- Z tytułu nieodprowadzonych podatków: akcyzowego, opłaty paliwowej i VAT, Skarb Państwa stracił 26 mln złotych - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Jak poinformowała, zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie gdzie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstw karno-skarbowych. Liderowi grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak podało CBŚP, do tej pory w całej sprawie 13 podejrzanym przedstawiono 30 zarzutów, w tym prania pieniędzy. Sześć osób zostało aresztowanych, a pozostałe wpłaciły poręczenia majątkowe i pozostają pod policyjnym dozorem.

Funkcjonariusze zabezpieczyli mienie przestępców warte ponad 3,3 mln zł. - Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań - powiedziała rzeczniczka CBŚP.

Grzegorz Dyjak

Tagi: cbś policji, wiadomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-04-2017

fixkonkurencja wyeliminowana okradamy naród dalej... powiedział"skarb państwa"

05-04-2017

tadeknie stracil 26 milonow, tylko nie zarobil

05-04-2017

normalnyJeśli państwo okrada Cię na każdym kroku to co się dziwić że ludzie robią to samo. Przykład idzie z góry.

Rozwiń komentarze (18)