Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe marki lgną do Polski. Centra handlowe robią dla nich miejsce

11
Podziel się:

Nowych centrów handlowych w Polsce się praktycznie nie oddaje. W pierwszej połowie roku powstało tylko 30 tys. mkw. z czego połowa to rozbudowy już istniejących sklepów - wynika z analizy firmy Colliers. Dużo lepszy ma być drugie półrocze. Cały czas sprowadzają się do nas nowe marki.

Nowe marki lgną do Polski. Centra handlowe robią dla nich miejsce
(Polaris/Eastnews)
bELglCRN

W pierwszej połowie roku powstało tylko 30 tys. mkw. nowych centrów handlowy, z czego połowa to rozbudowy już istniejących sklepów - wynika z analizy firmy Colliers. Dużo lepszy ma być drugie półrocze. Cały czas sprowadzają się do nas nowe marki. Jedną z nich ma być Victoria's Secret.

W sumie w Polsce obecnie jest ok. 11,2 mln mkw. centrów handlowych. Na koniec II kwartału br. w budowie znajdowało się blisko 750 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych. Około 47 proc. tej powierzchni trafi na rynek w okresie lipiec – grudzień 2017.

Nowe obiekty powstają głównie w największych aglomeracjach (71 proc. powierzchni) oraz w miastach małych, poniżej 100 tys. mieszkańców (21 proc. powierzchni). Największe centra handlowe znajdujące się w budowie to: Galeria Młociny (73 tys. mkw.) i Galeria Północna w Warszawie (64 tys. mkw.), Wroclavia (64 tys. mkw.), Forum Gdańsk (62 tys. mkw.) i Serenada w Krakowie (42 tys. mkw.).

bELglCRP

- Na rynku jednak w dalszym ciągu panuje trend rozbudów i modernizacji istniejących obiektów, które stanowią ok. 12 proc. powierzchni znajdującej się obecnie w budowie. W I połowie br. oddane do użytku zostały nowe części rozbudowanych centrów handlowych Auchan Hetmańska w Białymstoku, Outlet Park Szczecin i Auchan Gdańsk. Z kolei obiekty takie, jak Arkadia, Forum Gliwice i IKEA Port Łódź przechodzą modernizację - mówi Katarzyna Michnikowska, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

Nowe marki w Polsce

W I połowie br. w Polsce zadebiutowało kilka nowych sieci, m.in. Trespass (pierwszy regularny sklep w Blue City w Warszawie), Freya (poznański Stary Browar), befree (Posnania) oraz Maxi-Cosi (Galeria Katowice). W II połowie roku możemy spodziewać się kolejnych debiutów. Nowe marki pojawią się m. in. w Warszawie w Galerii Północnej (Hamleys, Love Republic, Zarina, Newbie, 4Faces), a także w Złotych Tarasach i Galerii Mokotów.

* Aniołki Victoria's Secret fałszują w reklamie *

bELglCRV

W Arkadii w Warszawie pojawić ma się nowy salon Victoria's Secret. Dotąd ta kultowa marka sprzedawała w Polsce jedynie akcesoria i kosmetyki. Teraz pojawić ma się z pełną ofertą bielizny, z której słynie. Otwarcie zaplanowano na koniec sierpnia.

Także polskie sieci handlowe z sukcesem prowadzą ekspansje w krajach CEE – pierwszy sklep w Mińsku na Białorusi otworzył Reserved, a w Rydze na Łotwie Sizeer.

Kto rozwija się najszybciej? Zagraniczne sieci liderem

Wśród anonsowanych umów najmu w I połowie roku warto wymienić: P&C (4 000 mkw.) w centrum handlowym Wroclavia, Van Graaf (3 250 mkw.) w Forum Gdańsk, Zara (3 500 mkw.) i Forever21 (1 000 mkw.) w krakowskiej Serenadzie, Intermarche (2 610 mkw.) w Galerii Młociny w Warszawie, TK Maxx (2 400 mkw.) w Atrium Biała w Białymstoku czy Jysk (1 100 mkw.) w Vivo! Krosno.

bELglCRW

Najemców znalazły także kolejne lokale po sklepach Alma. Biedronka wynajęła 1 600 mkw. w Tarasach Zamkowych w Lublinie i 1 320 mkw. w Galerii Jurajskiej w Częstochowie, a Carrefour 1 480 mkw. w Focus Zielona Góra i 2 900 mkw. w krakowskiej Galerii Kazimierz.

Polskie sieci handlowe są nadal atrakcyjnym produktem inwestycyjnym. W I kwartale br. CVC Capital Partners kupił od Mid Europa Partners spółkę Żabka Polska (ok. 4 500 sklepów spożywczych w Polsce).

Średni współczynnik pustostanów w centrach handlowych w osiemnastu największych polskich miastach na koniec czerwca 2017 r. wyniósł 4,1 proc. i był o 0,6 p.p. wyższy niż w grudniu 2016 r. Wśród głównych rynków handlowych najmniej wolnej powierzchni handlowej ma Warszawa (2,6 proc.), zaś najwięcej znajduje się w Katowicach (5,9 proc.). Wśród miast dużych (150 tys.- 400 tys. mieszkańców) najwięcej wolnej powierzchni znajdziemy w Radomiu (10,9 proc.), a najmniej w Bielsku-Białej (1,3 proc.).

bELglCSq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(11)
Against LQ br...
4 lata temu
Trespass, really? LQ
przechodzień
4 lata temu
na Śląsku i w Zagłębiu centra handlowe raczej się zwijają niż rozwijają: wiele sklepów się zamyka, dużo pomieszczeń jest pustych... straszą zamknięte Praktikery, w Sosnowcu stoi pusty cały dawny hipermarket Real.... chyba maksimum rozwoju i obrotów już przeszło....
m.
4 lata temu
Tak, był już Marks & Spencer (chociaż niższa półka, jak VS), ale zwinął się, bo za niskie obroty. Teraz na zakupy w M&S można pojechać do Pragi lub Berlina.... Tak więc przed Victoria S świetlana przyszłość.
bELglCSr
T.
4 lata temu
To co nie schodzi i zalega na półkach w sklepach krajów Europy zachodniej przenoszą później do krajów Europy wschodniej . Kolorystyka odzieży do wyboru : czarne, szare i białe. Ciemny ,niewymagający lud wszystko kupi- tak im się wydaje...
ax
4 lata temu
Polska już dawno jest nasycona galeriami, jest mnóstwo pustych powierzchni, stawianie nowych to pranie brudnych pieniędzy, nazwijmy to po imieniu.