Notowania

Centralny Port Komunikacyjny. Rada Ministrów zajmie się projektem

Rząd zajmie się wtorek projektem uchwały Rady Ministrów ws. przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Centralny Port Komunikacyjny i być może zostanie przyjęta - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
Wszystkie kwestie, które były przedmiotem dyskusji, dojrzały do rozstrzygnięcia politycznego - mówi Mikołaj Wild.

Rząd zajmie się wtorek projektem uchwały Rady Ministrów ws. przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Centralny Port Komunikacyjny i być może zostanie ona przyjęta - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild.

- Koncepcja dotycząca Portu Solidarność jest w jutrzejszym programie obrad Rady Ministrów. Będziemy się nią zajmować. I być może zostanie ona przyjęta - powiedział Wild w Łodzi, który uczestniczy w IV Kongresie Rozwoju Transportu.

Jak dodał, "to oznacza, że wszystkie kwestie, które były przedmiotem dyskusji, dojrzały do rozstrzygnięcia politycznego".

- Koncepcja nie rozstrzyga kwestii, jaki podmiot będzie budował infrastrukturę kolejową. To jest sprawa otwarta. Nie było to potrzebne do rozstrzygnięcia i do przyjęcia Koncepcji budowy Portu Solidarność. Kwestia jest wciąż otwarta - powiedział Wild.

Zobacz też: Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

Jak mówił, kolejnym krokiem będzie uchwalenie specustawy, powołanie spółki, której zostanie powierzona inwestycja jako całość. - I jak najszybsze wszczęcie postępowań środowiskowych - podkreślił Wild.

Port lotniczy Solidarność ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, w powiecie grodziskim.

Z punktu widzenia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa temat Centralnego Portu Komunikacyjnego jest uzgodniony i nie ma żadnego problemu - powiedział w poniedziałek wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel, który w resorcie odpowiada za kolej.

Dodał, że "odbyła się dyskusja nad dokumentem". - My dążyliśmy do tego, żeby zapisy w tej Koncepcji, którą przygotował pan minister Mikołaj Wild, były jak najlepsze z punktu widzenia sektora transportu zbiorowego, publicznego, patrząc przez pryzmat wszystkich gałęzi, które się w ramach tej Koncepcji znajdują, czyli lotniczej, drogowej i kolejowej - tłumaczył wiceminister.

Bittel był pytany o to, czy Koncepcja zakłada, kto będzie budował infrastrukturę kolejową do Portu Solidarność. - Jest narodowy zarządca infrastruktury kolejowej, posiadający ogromne doświadczenia w budowaniu tejże infrastruktury i trzeba z tych doświadczeń skorzystać. Taka jest nasza ocena - powiedział. Jak wyjaśnił, nie zakłada on, żeby była konieczność powoływania dodatkowych spółek.

Jak mówił, w Koncepcji nie ma zapisów dotyczących tego, kto będzie budował komponent kolejowy. - I to nam wystarczy - dodał.

autorzy: Aneta Oksiuta i Bartłomiej Pawlak

Tagi: Centralny Port Komunikacyjny, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2017

Zorroto bedzie pierwszy gwozdz do trumny zupelnie nieprzemyslana i za droga dla Polski inwestycja ale czym maja tak poza tym blysnac ? tylko glupota

06-11-2017

KaszubNiepotrzebne inwestycje jak za PRL a na służbę zdrowia nie ma pieniędzy

06-11-2017

huta KatowiceNazwa miejsca na lotnisko —prorocza

Rozwiń komentarze (17)