Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Centralny Port Komunikacyjny. Rada Ministrów zajmie się projektem

Centralny Port Komunikacyjny. Rada Ministrów zajmie się projektem

Wszystkie kwestie, które były przedmiotem dyskusji, dojrzały do rozstrzygnięcia politycznego - mówi Mikołaj Wild. Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Wszystkie kwestie, które były przedmiotem dyskusji, dojrzały do rozstrzygnięcia politycznego - mówi Mikołaj Wild.

Rząd zajmie się wtorek projektem uchwały Rady Ministrów ws. przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Centralny Port Komunikacyjny i być może zostanie ona przyjęta - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild.

- Koncepcja dotycząca Portu Solidarność jest w jutrzejszym programie obrad Rady Ministrów. Będziemy się nią zajmować. I być może zostanie ona przyjęta - powiedział Wild w Łodzi, który uczestniczy w IV Kongresie Rozwoju Transportu.

Jak dodał, "to oznacza, że wszystkie kwestie, które były przedmiotem dyskusji, dojrzały do rozstrzygnięcia politycznego".

- Koncepcja nie rozstrzyga kwestii, jaki podmiot będzie budował infrastrukturę kolejową. To jest sprawa otwarta. Nie było to potrzebne do rozstrzygnięcia i do przyjęcia Koncepcji budowy Portu Solidarność. Kwestia jest wciąż otwarta - powiedział Wild.

Zobacz też: Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

 

 

Jak mówił, kolejnym krokiem będzie uchwalenie specustawy, powołanie spółki, której zostanie powierzona inwestycja jako całość. - I jak najszybsze wszczęcie postępowań środowiskowych - podkreślił Wild.

Port lotniczy Solidarność ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, w powiecie grodziskim.

Z punktu widzenia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa temat Centralnego Portu Komunikacyjnego jest uzgodniony i nie ma żadnego problemu - powiedział w poniedziałek wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel, który w resorcie odpowiada za kolej.

Dodał, że "odbyła się dyskusja nad dokumentem". - My dążyliśmy do tego, żeby zapisy w tej Koncepcji, którą przygotował pan minister Mikołaj Wild, były jak najlepsze z punktu widzenia sektora transportu zbiorowego, publicznego, patrząc przez pryzmat wszystkich gałęzi, które się w ramach tej Koncepcji znajdują, czyli lotniczej, drogowej i kolejowej - tłumaczył wiceminister.

Bittel był pytany o to, czy Koncepcja zakłada, kto będzie budował infrastrukturę kolejową do Portu Solidarność. - Jest narodowy zarządca infrastruktury kolejowej, posiadający ogromne doświadczenia w budowaniu tejże infrastruktury i trzeba z tych doświadczeń skorzystać. Taka jest nasza ocena - powiedział. Jak wyjaśnił, nie zakłada on, żeby była konieczność powoływania dodatkowych spółek.

Jak mówił, w Koncepcji nie ma zapisów dotyczących tego, kto będzie budował komponent kolejowy. - I to nam wystarczy - dodał.

autorzy: Aneta Oksiuta i Bartłomiej Pawlak

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
weteran56
2017-11-08 11:48
Barany lubią wydawać nie swoje pieniądze na bzdury!!!!!!!!!!! Co mają za małą płytę na Okęciu to niech sobie dosztukują jest miejsce bo służyłem blisko lotniska?
Mike
2017-11-08 01:15
Polska Radomiem Europy.
becks'a
2017-11-07 22:33
Miś: Powiedz mi po co jest ten miś?
Hochwander: Właśnie, po co?
Miś: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
Hochwander: Protokół zniszczenia...
Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.

Zamiast mis czytamy CPK
Pokaż wszystkie komentarze (17)