Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowy port lotniczy. Kowalczyk wyjaśnia, kiedy projekt ujrzy światło dzienne

Nowy port lotniczy. Kowalczyk wyjaśnia, kiedy projekt ujrzy światło dzienne

Port  "Solidarność" miałby powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów Fot. WP
Port "Solidarność" miałby powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów

Rząd chce wybudować Centralny Port Komunikacyjny. Jednak w mediach ukazują się tylko wypowiedzi polityków i dywagacje na ten temat. - W sprawie projektu budowy trwają uzgodnienia dotyczące m.in. sieci komunikacyjnej - poinformował w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. - To perspektywa tygodnia-dwóch - dodaje.

Minister Kowalczyk pytany na antenie radia Plus, dlaczego projekt budowy CPK dotąd nie pojawił na posiedzeniu Rady Ministrów, odpowiedział, że "stanął na posiedzeniu rządu jako decyzja kierunkowa".

- W tej chwili trwają uzgodnienia. Bardziej może te uzgodnienia dotyczą sieci komunikacyjnej - powiedział Kowalczyk.

Dopytywany, czy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk chce zablokować ten projekt, Kowalczyk odparł, że "nie chce zablokować absolutnie tego projektu".

- Jeśli w tym projekcie jest mowa o bardzo szczegółowych rozwiązaniach kolejowych w całym kraju, to wszystko wymaga uzgodnień - zaznaczył. Dodał, że "potrzeba na to czasu".

Stanisławów w gm. Baranów. To tu powstanie CPL "Solidarność"

Jak mówił, niektóre rozwiązania kolejowe wymagają "wpisania tego i skorelowania z Krajowym Programem Kolejnictwa, z funduszami unijnymi". Ocenił, że to perspektywa tygodnia-dwóch.

28 września Adamczyk podkreślał, że w rządzie nie ma rozbieżności odnośnie realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Nie ma żadnych, to nieprawdziwe informacje się pojawiły - mówił minister, komentując medialne doniesienia dotyczące możliwego sporu w rządzie związanego inwestycjami dotyczącymi CPK.

Dwa dni wcześniej rząd miał zająć się koncepcją Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale ostatecznie punkt ten nie znalazł się w porządku obrad. W mediach pojawiły się informacje o tym, że Adamczyk ma się nie zgadzać na to, aby rozbudową sieci kolejowej, która ma powstać przy okazji budowy CPK, miała zająć się specjalnie powołana do tego spółka. Według mediów, zdaniem Adamczyka powinna to robić nadzorowana przez niego spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest zarządcą infrastruktury kolejowej.

Centralny Port Komunikacyjny - port "Solidarność" miałby powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, w powiecie grodziskim. Koszt budowy CPK wyniesie ok. 31-35 mld zł, jego budowa ma potrwać 10 lat. Według pełnomocnika rządu ds. CPK Mikołaja Wilda pierwszy samolot miałby odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 r.

Najbliższe dwa lata mają być okresem przygotowawczym do inwestycji. Zgodnie z przyjętym w kwietniu rozporządzeniem w tej sprawie, CPK ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

Magdalena Jarco

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
d65
2017-10-13 08:40
Prozniaki pisowskie dajcie te pieniodze na zasilki dla sluzby zdrowia a nie na lotnisko macie sluzyc ludzia
Anndrzej
2017-10-12 20:09
Mam pomysł na kolejne doskonale projekty: centralny parking narodowy, ogólnopolski zjednoczony przystanek autobusowy, glowna magistrala rowerowa, centrala produktów naftowych cpn
Edmund
2017-10-12 13:34
Kiedy lotnisko w Zegrzu Pomorskim na środkowym wybrzeżu?
Pokaż wszystkie komentarze (7)