Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd zapowiada "mechanizmy antyspekulacyjne". Trochę za późno

Rząd zapowiada "mechanizmy antyspekulacyjne". Trochę za późno

Lotnisko jeszce nie powstało, ale domeny luż odleciały Fot. pixabay.com
Lotnisko jeszce nie powstało, ale domeny luż odleciały
Rząd przestrzega przed spekulacjami związanymi z budową centralnego lotniska. Ale trochę na to za późno. Spekulacje już się zaczęły i to kilka minut po oficjalnym ogłoszeniu lokalizacji portu. Choć wcale nie dotyczą ziemi.

Wiadomo nie od dziś, że rozwój infrastruktury komunikacyjnej jest mocno wpływa na ceny ziemi. Przykładem jest Stryków, czyli miejscowość pod Łodzią, gdzie krzyżują się autostrady A1 i A2. Ceny ziemi skoczyły tam kilkakrotnie.

Rząd ogłosił we wtorek, że Centralny Port Komunikacyjny "Solidarność" powstanie w Stanisławowie w gminie Baranów.

Zobacz też: To tu powstanie Centralny Port Lotniczy "Solidarność"

 


Pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild od razu przestrzegł przez spekulacyjnym wykupem ziemi. - Chciałbym szczerze odradzić tego rodzaju "inwestycje". To naprawdę kiepski pomysł. Specustawa, nad którą pracujemy, będzie przewidywać mechanizmy antyspekulacyjne, które skutecznie zapobiegną sztucznemu podnoszeniu wartości nieruchomości - powiedział w rozmowie z PAP.

Okazuje się jednak, że spekulacja nie czeka na rządową specustawę i biegnie własnym tempem. Tyle że nie dotyczy ziemi. A rejestracji domen internetowych. Tu obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy".

Sprawdziliśmy. Rząd ogłosił lokalizację i nazwę we wtorek, około 14.40. Nazwę portsolidarnosc.pl zarejestrowano o 14.52. Zrobiła to spółka z adresem na Cyprze, która na swojej stronie oferuje ponad 320 tysięcy domen. Lotniskobaranow.pl też zajęte. To może po angielsku? Solidarityairport.pl zajęte. Za to solidarity-airport.pl wolne. Przynajmniej na razie.

Dlaczego to takie ważne? Bo sprzedaż domen to dobry biznes. Sześć lat temu za co.pl nabywca zapłacił około miliona złotych. Ale to jeszcze nic przy światowych stawkach. Na przykład sex.com bił rekord dwa razy: w 2006 r. został sprzedany za 11,5 mln dolarów, a w 2010 r. za 13 mln dol. Ale to wcale nie daje mu palmy pierwszeństwa. W 2012 roku za ponad 30 milionów dolarów sprzedana została domena PrivateJet.com, a odmena vacationrentals.com poszła za 35 milionów dolarów.

Czytaj także
Polecane galerie