Notowania

Centralny Port Lotniczy. Ministerstwa uzgodniły projekt uchwały w sprawie budowy

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz resort rozwoju uzgodniły projekt uchwały w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego - poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. - Czekamy teraz na polityczny sygnał, kiedy może zająć się nim Rada Ministrów" - dodał Szmit.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz resort rozwoju uzgodniły projekt uchwały w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego - poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. - Czekamy teraz na polityczny sygnał, kiedy może zająć się nim Rada Ministrów - dodał Szmit.

Szmit poinformował, że projekt m.in. określa kompetencje poszczególnych resortów odnośnie inwestycji. - Decyzja kierunkowa co do budowy tego lotniska została podjęta. Pracujemy już nad tym. Trzeba pamiętać, że to jest przedsięwzięcie na wiele lat - powiedział wiceminister.

W połowie marca Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o przygotowaniu kierunkowej uchwały w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego, w celu przedłożenia jej Radzie Ministrów.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu Szmit, koszt budowy Centralnego Portu Lotniczego, według szacunków, może wynieść od 20 do 30 mld zł. Zastrzegł jednocześnie, że koszty będą zależały m.in. od lokalizacji i jeszcze za wcześnie, by szczegółowo mówić o finansowaniu inwestycji.

W ocenie Szmita nowe lotnisko może stać się jednym z wiodących portów w Europie Środkowej. Jak dodał, takie szanse są i wynikają one z położenia geograficznego Polski.

Jednym z argumentów za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że największy port lotniczy w Polsce, czyli warszawskie Lotnisko Chopina, zaczyna być bliski wyczerpaniu swojej przepustowości. Warszawski port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów. Jak twierdzą niektórzy eksperci, przepustowość Lotniska Chopina jest na poziomie 20 mln pasażerów rocznie. Lotnisko szacuje, że w tym roku może obsłużyć ok. 14 mln podróżnych.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wskazywał niedawno, że według analiz między Warszawą a Łodzią powinno być duże lotnisko międzynarodowe, które ma szanse być wielkim hubem międzynarodowym. Według Morawieckiego finansowanie projektu ma opierać się na inżynierii finansowej, bez środków budżetowych lub z niewielkim ich udziałem, żeby zapewnić inwestycji profil komercyjny.

W 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów, a rok później 34 mln osób. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2030 r. będzie to już 60 mln osób.

Tagi: centralny port lotniczy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2017

BaltazarCPL im będzie bliżej Warszawy tym mniej ludzi z południa Polski będzie przez niego latać a więcej przez inne huby z Europy Zachodniej. Wiadomo że na … Czytaj całość

29-03-2017

janeklepiej niech budują elektrownie atomową zniknie smog , górników nie będzie trzeba dotować ich emerytury zjadają nasze bo kto od 45 roku zdrowy … Czytaj całość

29-03-2017

lotCentralne lotnisko powinno być w Łodzi.

Rozwiń komentarze (4)