Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Centralny Port Lotniczy. "To szansa na wielki skok dla Polski"

24
Podziel się:

Polska dzięki wybudowaniu Centralnego Portu Lotniczego ma szansę być kluczowym węzłem komunikacyjnym na europejskim kierunku Północ-Południe - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. W 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2030 r. będzie to już 60 mln osób.

Centralny Port Lotniczy. "To szansa na wielki skok dla Polski"
(Jack Wallsten/flickr)

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przebywa w niemieckim Baden-Baden na dwudniowych spotkaniach ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20, gdzie toczą się rozmowy o najważniejszych kwestiach związanych z finansami i gospodarką światową.

Morawiecki, podczas konferencji prasowej mówił m.in. o planach związanych z budową Centralnego Portu Lotniczego, którego budowa została pozytywnie zaopiniowana na ostatnim posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

"Mówiłem w kilku miejscach, kilku ministrom o centralnym porcie komunikacyjnym. Takim sercu komunikacyjnym Polski, co oczywiście, wzbudziło ogromne zainteresowanie. Polska staje się takim bardzo liczącym się graczem Europy Środkowej w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa" - powiedział Morawiecki w Baden-Baden.

Jak dodał, jego zdaniem polskie plany gospodarcze, także te dotyczące rozwoju infrastrukturalnego są "doceniane".

W ocenie Morawieckiego, CPL jako główny, centralny hub komunikacyjny między Niemcami a Rosją, byłby na drodze Jedwabnego Szlaku. "Dzisiaj, za pięć lat, za siedem lat jak ten port zacznie powstawać, mamy szansę być kluczowym węzłem komunikacyjnym dla całego tego układu gospodarczego, handlowego Północ-Południe Europy" - powiedział wicepremier.

Centralny Port Lotniczy - kiedy powstanie?

W środę na konferencji prasowej w Warszawie Morawiecki mówiąc o planach budowy CPL powiedział: "to będzie taki wielki cywilizacyjny projekt dla nas, bijące komunikacyjne serce Polski".

Według niego, CPL może stać się "współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym". Wskazał też, że finansowanie projektu ma opierać się na inżynierii finansowej, bez środków budżetowych lub z bardzo niewielkim udziałem środków budżetowych, żeby zapewnić inwestycji profil komercyjny.

Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Łodzią a Warszawą, blisko głównych szklaków komunikacyjnych - powiedział z kolei minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Więcej czytaj tutaj.

gospodarka
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
zgred
7 lat temu
węzłem komunikacyjnym na europejskim kierunku Północ - popieram ,wywieziemy Pisowców na białe niedżwiedzie.
MG
7 lat temu
Kto oszalał?
Kazik
7 lat temu
z tego co pamiętam to chyba Kulczyk miał gdzieś w tych okolicach kawał ziemi pod lotnisko ????? Nowy interes ?????
dfh
7 lat temu
swietna idea. powodzenia dla rzadu. wreszcie wladza mysli przyszlosciowo i rozwojowo o tubylcach
Cela
7 lat temu
Za 20-30 lat Hyperloop zastąpi połączenia lotnicze w Europie i zobaczycie jak ten CPL będzie potrzebny. 50 albo i więcej miliardów do kosza ale rodziny i kolesie władzy ciepłe posadki będą mieli a i przy budowie CPL też kilka miliardów po kieszeniach się rozejdzie. LOT i tak wcześniej czy później zmieni nazwę na LUT-hansa a podatnik zapłaci za wszystko.
...
Następna strona