Notowania

gospodarka
17.03.2017 17:11

Centralny Port Lotniczy. "To szansa na wielki skok dla Polski"

Polska dzięki wybudowaniu Centralnego Portu Lotniczego ma szansę być kluczowym węzłem komunikacyjnym na europejskim kierunku Północ-Południe - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. W 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2030 r. będzie to już 60 mln osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jack Wallsten/flickr)

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przebywa w niemieckim Baden-Baden na dwudniowych spotkaniach ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20, gdzie toczą się rozmowy o najważniejszych kwestiach związanych z finansami i gospodarką światową.

Morawiecki, podczas konferencji prasowej mówił m.in. o planach związanych z budową Centralnego Portu Lotniczego, którego budowa została pozytywnie zaopiniowana na ostatnim posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

"Mówiłem w kilku miejscach, kilku ministrom o centralnym porcie komunikacyjnym. Takim sercu komunikacyjnym Polski, co oczywiście, wzbudziło ogromne zainteresowanie. Polska staje się takim bardzo liczącym się graczem Europy Środkowej w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa" - powiedział Morawiecki w Baden-Baden.

Jak dodał, jego zdaniem polskie plany gospodarcze, także te dotyczące rozwoju infrastrukturalnego są "doceniane".

W ocenie Morawieckiego, CPL jako główny, centralny hub komunikacyjny między Niemcami a Rosją, byłby na drodze Jedwabnego Szlaku. "Dzisiaj, za pięć lat, za siedem lat jak ten port zacznie powstawać, mamy szansę być kluczowym węzłem komunikacyjnym dla całego tego układu gospodarczego, handlowego Północ-Południe Europy" - powiedział wicepremier.

*Centralny Port Lotniczy - kiedy powstanie? *

W środę na konferencji prasowej w Warszawie Morawiecki mówiąc o planach budowy CPL powiedział: "to będzie taki wielki cywilizacyjny projekt dla nas, bijące komunikacyjne serce Polski".

Według niego, CPL może stać się "współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym". Wskazał też, że finansowanie projektu ma opierać się na inżynierii finansowej, bez środków budżetowych lub z bardzo niewielkim udziałem środków budżetowych, żeby zapewnić inwestycji profil komercyjny.

Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Łodzią a Warszawą, blisko głównych szklaków komunikacyjnych - powiedział z kolei minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Więcej czytaj tutaj.

Tagi: gospodarka, inwestycje, lotnictwo, gospodarka, dyplomacja, organizacje, pap, g20, mr, transport lotniczy, morawiecki, opis, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2017

EwaBardzo dobry pomysł. Dobrze że rząd się za to zabrał. To naturalny bieg rozwoju Polski. A że Niemcy znowu atakują przez swoje media to konkurencja. … Czytaj całość

18-03-2017

wwwczy nie prosciej, taniej i logiczniej;-) byloby wybudowac szybkie drogi dojazdowe oraz szybkie polaczenia kolejowe do lotnisk ktore juz sa? !!! czy … Czytaj całość

17-03-2017

Nie po toszwabi obstawili się swoim agentami w UE / dla lipy niby ,,polakami" / , i ich wspomagającymi od środka Kraju, wścieklami - aby tworzyć … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)