Notowania

ceny
18.09.2018 11:25

NBP przyjął założenia polityki pieniężnej na 2019 rok. Utrzymał cel dla inflacji

Zgodnie z przyjętą strategią, Narodowy Bank Polski będzie tak sterował stopami procentowymi, by ceny rosły w skali roku w średnim tempie około 2,5 proc. Ostatni raz ten poziom został osiągnięty w listopadzie 2017 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/REPORTER)
Profesor Adam Glapiński przewodniczy NBP i RPP.

NBP opublikował "Założenia polityki pieniężnej na rok 2019". Z tego dokumentu wynika, że - zgodnie z projektem zamieszczonym wcześniej na stronach sejmowych - podtrzymany został średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z możliwym odchyleniem +/- 1 pkt proc.

Co to oznacza? Bank centralny będzie robił wszystko, żeby ceny w Polsce rosły na stabilnym poziomie zbliżonym do 2,5 proc. Dopuszcza przy tym wahania inflacji między 1,5 i 3,5 proc. Teoretycznie przy takim poziomie wzrostu cen w skali roku rozwój gospodarczy jest najbardziej optymalny.

W ostatnim czasie NBP miewał problemy z realizacją swojego nadrzędnego celu działalności, bo inflacja jest stosunkowo nie duża. Od listopada 2017 roku jest poniżej 2,5 proc., choć tylko przez dwa miesiące tego roku nie mieściła się w szerokim przedziale 1,5-3,5 proc. (była niższa). Wcześniej, w latach 2014-2016, mieliśmy w Polsce do czynienia nawet z deflacją.

Jak podkreśla sam NBP, od 2004 roku przeciętny poziom inflacji w Polsce wynosił 2 proc. rocznie, a więc był zbliżony do celu.

Inflacja w Polsce

źródło: GUS

Widać wyraźnie, że ostatnie lata inflacja była poniżej celu. Nie martwi to konsumentów, którzy we wzroście cen nie widzą korzyści dla gospodarki, a zamiast tego szybciej ubywające pieniądze z konta. To się jednak może zmienić.

Według ostatniego raportu o inflacji, w którym ekonomiści NBP prognozowali przyszłe tendencje dotyczące cen, należy liczyć się z coraz większymi podwyżkami. Średnia inflacja ma przyspieszyć z szacowanych na ten rok 1,8 proc. do 2,7 proc. w przyszłym roku i do 2,9 proc. w 2020 roku.

Jak zmieniły się ceny za rządów PiS i PO? Robimy zakupy w "sklepie Kaczyńskiego"

Z opracowania NBP wynika, że w horyzoncie trzech lat ceny wzrosną na skutek oddziałującego z opóźnieniem wzrostu presji popytowej i kosztowej w polskiej gospodarce. Negatywny wpływ będzie ograniczać z kolei umiarkowana inflacja za granicą.

NBP może wpływać na inflację poprzez sterowanie stopami procentowymi. W dokumencie zawierającym założenia polityki pieniężnej na przyszły rok podkreśla się, że są one podstawowym instrumentem banku.

Z ostatnich wypowiedzi prezesa NBP wynika, że na razie nie zapowiada się na zmiany stóp procentowych. Na pewno nie w tym roku, a być może pozostaną na obecnym poziomie także przez cały przyszły rok.

"Reakcja polityki pieniężnej na szoki jest elastyczna i zależy od ich przyczyn oraz oceny trwałości ich skutków, w tym wpływu na procesy inflacyjne. W przypadku odchylenia inflacji od celu Rada w sposób elastyczny określa oczekiwane tempo powrotu inflacji do celu, ponieważ szybkie sprowadzenie inflacji do celu może wiązać się z istotnymi kosztami dla stabilności makroekonomicznej lub finansowej" - czytamy w dokumencie NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-09-2018

Lysa6591Inflacja w Rosji 3,1 proc. to katastrofa, a inflacja w Polsce 2,5 proc. to sukces gospodarki.

18-09-2018

xxxCo to się na tym świecie porobiło. Kiedyś rządy walczyły z inflacją jak się dało, a teraz się nawet cieszą że ludzie biednieją.

18-09-2018

ntyjak zwykle zakłamanie pisowskie dla ciemnego ludu ,inflacja ma 2,5 procent ale kwartalnie

Rozwiń komentarze (9)