Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Ceny mieszkań poszybują. Wzrosną nawet o 7,5 proc.

8
Podziel się:
Dariusz Blocher, prezes Budimex S.A.
Dariusz Blocher, prezes Budimex S.A. (Money.pl)

– Prognozuję realnie wzrost cen mieszkań o 7,5 proc. w skali roku – mówi Dariusz Blocher. Podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy z prezesem Budimeksu Dariuszem Blocherem rozmawialiśmy o sytuacji branży budowlanej.

W czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy gość money.pl tłumaczył, że zarówno ceny gruntów, jak i wykonawstwa rosną dziś w tempie ok. 15 proc. rocznie. Żeby to zrównoważyć, ceny mieszkań też powinny wrosnąć o 15 proc.

– Nikt jednak na takie podwyżki się nie zdecyduje, dlatego prognozuję wzrost na poziomie 7,5 proc. To powinno częściowo zrekompensować wzrost kosztów deweloperów, ale i tak odbije się na ich zysku – dodaje Dariusz Blocher, prezes Budimexu.

Kryzys na horyzoncie. Pod koniec roku budowlanka „pod wodą”

– Na koniec tego roku branża budowlana będzie pod wodą – mówi w programie „Money. To się liczy” Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex. W czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy gość money.pl tłumaczył, że niedługo firmy mogą mieć olbrzymi problem z płatnościami, rentownością, a część firm będzie rezygnowała z kontraktów.

– Dodatkowe problemy to wysoce przeregulowany rynek i brak ludzi do pracy. Szacujemy, że brakuje około 100 tys. pracowników budowlanych – dodaje Dariusz Blocher, prezes zarządu, Budimex.

Będą pieniądze, a nie będzie komu budować. Czarny scenariusz dla budowlanki

– Cierpimy na brak pracowników i podwykonawców i nie jest łatwo – mówi w programie „Money. To się liczy” Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex. W czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy gość money.pl tłumaczył, że pomocne mogą okazać się nowe pieniądze na drogi lokalne. Rząd zapowiedział, że przeznaczy na ten cel 5 mld zł.

Na "Money. To się liczy" zapraszamy od poniedziałku do piątku o 9:15 na money.pl i wp.pl.

wiadomości
gospodarka
komentarze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
qqryq
5 lata temu
To dziennikarz zasugerował, że ceny będą szybować w górę. Blocher odpowiedział, że: "Jeśli ceny gruntów czy wykonawstwa rosną około 20 proc. rocznie, to teoretycznie powinno się to podobnie przekładać na ceny sprzedawanych mieszkań, ale jest to nie do udźwignięcia i zaakceptowania przez nabywców. " Ale redaktor i tak zrozumiał/napisął swoje.
www
5 lata temu
To raczej krzyk rozpaczy deweloperów! W całej polsce buduje się na potęgę i banieczka niedługo pęknie...
niemoge
5 lata temu
Znowu się zrobi bańkę jak przed 10laty. Gdzie ceny poleciały 2x 3x za mkw. Gr osob co kupiło te mieszkania nie ma jak sprzedać to kredyt do spłaty wciąz za wysoki niż spodziewana kwota ze sprzedarzy mieszkania.
pisiorek
5 lata temu
no i gdzie te tanie mieszkania obiecane przed wyborami
Bogusław Maśl...
5 lata temu
Te 5 mld zł powinno trafić do województw nie deweloperów, oni tylko chcą potężne zyski. Żeby pójść do przodu trzeba zrobić krok do tyłu. Władze Województwa najlepiej się orientują gdzie budować tanio i dobrze, a nie wyłącznie apartamentowce. No i pracownik za darmo. Ostatnio furorę robią na zatrudnieniu nowego człowieka z zapewnieniem dotacji budżetowczej.