Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny paliw w Polsce. Będzie jeszcze taniej?

0
Podziel się:

W drugiej połowie mijającego roku ceny benzyny na polskich stacjach obniżyły się o 91 groszy na litrze. Będzie jeszcze taniej?

Ceny paliw w Polsce. Będzie jeszcze taniej?
(Reporter)
bEJNjrwB

W drugiej połowie mijającego roku ceny na stacjach paliw obniżyły się o 91 groszy na litrze, a oleju napędowego o 80 groszy. Po nowym roku ceny te nadal powinny spadać - przewidują analitycy rynku.

Średnio litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje - 4,58 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 4,86 zł, oleju napędowego - 4,57 zł za litr. Autogazu - 2,40 zł za litr. _ _

_ Tym samym ceny benzyny bezołowiowej 95 są na poziomie z września 2010 roku, olej napędowy podobnie kosztował po raz ostatni w grudniu 2010 roku, a ceny autogazu spadły do poziomu z września ubiegłego roku _ - napisali w komentarzu analitycy BM Reflex.

bEJNjrwD

Podobnie uważają eksperci e-petrol.pl, którzy napisali, iż _ wydaje się, że przełom grudnia i stycznia nie będzie stanowił zatrzymania obniżkowej tendencji _. Ich zdaniem, po nowym roku ceny na stacjach, a przynajmniej na części z nich powinny dalej spadać, jednak tempo średnich spadków w kraju będzie wyraźnie słabnąć.

Ceny benzyn mogą spaść jeszcze maksymalnie o około 10-15 groszy na litrze, a w przypadku diesla od 5 do 10 groszy na litrze, ale tylko pod warunkiem, że nie odnotujemy podwyżek na rynku hurtowym. Podwyżek zaś unikniemy tylko pod warunkiem, że ceny ropy będą po nowym roku dalej spadać lub złoty zyska na wartości w stosunku do dolara.

O ile niewiadomą pozostaje sytuacja na runku ropy naftowej i rynku walutowym, które będą wpływały na rynek krajowy, to raczej na pewno na poziom cen detalicznych będzie wpływać wprowadzona od 1 stycznia 2015 roku opłata zapasowa.

Może ona spowodować wzrost cen paliw od 4 do 6 groszy na litrze. Jednak w obecnej sytuacji nie musimy się obawiać, że już od 1 stycznia za paliwo zapłacimy więcej niż teraz. Kwota wynikająca z wprowadzonej opłaty zapasowej będzie w pierwszej kolejności niwelowała skalę prognozowanych obniżek cen na stacjach.

bEJNjrwJ

Na razie ropa tanieje i w środę rano ceny ropy Brent w Londynie pozostawały rejonie 57 dol. za baryłkę. Od początku roku ceny ropy Brent spadły blisko 55 dol.za baryłkę, czyli praktycznie o połowę. Średnioroczny poziom cen w 2014 roku wyniósł około 99 dol. za baryłkę. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej prognozuje, że w przyszłym roku za baryłkę ropy naftowej Brent zapłacimy średnio 68 dol.

Analitycy e-petrol.pl przypomnieli, że w styczniu 2014 za litr benzyny bezołowiowej 95 trzeba było zapłacić 5,32 zł, a 5,39 zł za litr oleju napędowego. W styczniu 2014 r. autogaz kosztował 2,67 zł za litr. Benzyna cenowe rekordy notowała w czerwcu - 5,49 zł. za litr, a autogaz pod koniec sierpnia - 2,68 zł. za litr.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąsiedzi Polski wchodzą do strefy euro Większość popiera przejście na europejską walutę, które będzie kosztować 600 mln euro. Trwa oblężenie banków.
Nowa ordynacja podatkowa. Minister ujawnia Mateusz Szczurek mówi kiedy poznamy szczegóły najważniejszych zmian w prawie.
Szpitalom braknie ponad miliard złotych Ponad 2 mld zł wynosi wartość świadczeń ponadumownych wykonanych przez szpitale i zgłoszonych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Rezerwa na ten cel jest o ponad połowę niższa.
bEJNjrxe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)