Notowania

ceny paliw w polsce
06.03.2015 17:52

Ceny paliw w Polsce rosną od 5 tygodni. Taniej na razie nie będzie

- Wizja powrotu cen detalicznych w rejon 5 zł jest co prawda jeszcze dość odległa, ale coraz bardziej prawdopodobna - komentują analitycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawiński / Reporter)

Około 10 groszy więcej za litr paliwa trzeba będzie zapłacić w nadchodzącym tygodniu. Na stacjach coraz drożej i raczej nie ma szans, by trend ten odwrócił się przed wakacjami - uważają analitycy. Paliwa drożeją już piąty tydzień z rzędu.

Choć wizja powrotu cen detalicznych w rejon 5 zł za litr jest dość odległa, to jednak coraz bardziej prawdopodobna - dodają._ _

_ - Na rynek paliw powróciły podwyżki i kierowcom raczej pozostanie się do nich przyzwyczaić, bo wiele wskazuje na to, że ten kierunek zmian cen będzie nam towarzyszył co najmniej do tegorocznych wakacji. Co prawda ceny w rafineriach są obecnie o ok. 470-490 zł niższe niż przed rokiem, ale wizja powrotu cen detalicznych w rejon 5 zł jest coraz bardziej prawdopodobna _ - napisali w piątkowym komentarzu analitycy e-petrol.pl.

Notowania ropy naftowej od lutego

Jak zauważyli, w mijającym tygodniu w krajowych rafineriach przeważały podwyżki. W piątek w hurcie benzyny kosztowały 3 tys. 829,80 zł - 3 tys. 695,80 zł za tonę. Od ubiegłego piątku podrożały one o ok. 100 zł. Dużo mniejsza skala wzrostu, bo niespełna 20 zł na litrze dotyczyła oleju napędowego. Po wprowadzeniu piątkowych zmian w Orlenie i Lotosie paliwo do silników Diesla kosztuje średnio 3 tys. 705,80 zł netto za tonę, a benzyna bezołowiowa 95 jest zaledwie 10 zł tańsza.

_ - Sytuacja na rynku ropy i rynku walutowym, która bezpośrednio wpływa na poziom hurtowych cen paliw w kraju, nie zapowiada odwrócenia tendencji. Ten tydzień przynosi dalszy wzrost hurtowych cen paliw, zwłaszcza benzyny bezołowiowej. W konsekwencji dalej będą rosły ceny paliw na stacjach i w większym stopniu będzie drożała benzyna bezołowiowa niż diesel. Ostatnie podwyżki w hurcie ograniczyły wyraźnie i tak niską marżę detaliczną. W przyszłym tygodniu ceny paliw będą rosły prawdopodobnie o około 4 - 7 groszy na litrze _ - dodają z kolei analitycy BM Reflex Urszula Cieślak i Rafał Zywert.

W sprzedaży detalicznej na stacjach paliw w Polsce średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w mijającym tygodniu wyniosła - według monitoringu e-petrol.pl - 4,56 (7 groszy więcej niż przed tygodniem), za litr oleju napędowego płaciliśmy po podwyżce 6 gr - 4,65 zł. Jedynym gatunkiem paliw, które systematycznie tanieje, jest LPG. Litr autogazu kosztował w dobiegającym końca tygodniu przeciętnie 1,85 zł.

Notowania ropy naftowej od czerwca 2014 roku

Ropa naftowa zaczęła mocno tanieć w czerwcu 2014 roku. Od tego czasu jej notowania poszły w dół o ponad 40 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ceny paliw w polsce, notowania ropy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz